Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Top 7: Polskie lofty

Top 7: Polskie lofty

Ivon

Obecnie polskie lofty wyrastają jak grzyby po deszczu, jednak jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nie było ich w ogóle. Moda na lofty przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam zaraz po II wojnie światowej pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na tanie i przestrzenne metraże, w których można było zarówno mieszkać, jak i pracować. Opuszczone obiekty posłużyły głównie artystom za miejsce do życia.

Polskie lofty od razu otrzymały miano ekskluzywnych apartamentowców. Nic w tym dziwnego. Pierwsze tego typu projekty były realizowane w naprawdę zabytkowych obiektach. Za przykład niech posłuży nam fabryka Scheiblera w Łodzi. To właśnie tutaj powstały pierwsze polskie lofty, choć oficjalnie za ten pierwszy uchodzi stworzony w zabytkowej remizie strażackiej po drugiej stronie ulicy i to – uwaga – 10 lat wcześniej.

Od tego czasu kolejne lofty stawiano w większych i mniejszych polskich miastach. Bardzo wiele inwestycji nie doczekało się realizacji, głównie ze względów finansowych. Te, które powstały powinny jednak zachwycić oko nawet najbardziej wymagających. Poniżej prezentujemy subiektywny ranking najciekawszych i najładniejszych polskich loftów.

Top 7: Polskie lofty

     1. Lofty u Scheiblera, Łódź

lofty-u-scheiblera-4-polskie-lofty

Wzór architektoniczny dla projektantów późniejszych loftów. 420 mieszkań, z których każde wygląda inaczej.  Lofty Scheiblera zgarnęły masę nagród architektonicznych, m. in. „Europe & Africa Property Awards”, a także  tytuł najlepszej rewitalizacji 2010 roku w Polsce. Pasmo sukcesów skończyło się jednak dosyć szybko, gdy w 2012 roku inwestor, australijski Opal Property Development ogłosił upadłość, a zabytkowy obiekt przejął syndyk.

Pełna historia loftów Scheiblera 

     2. Młyn Żytni, Szamotuły

lofty-w-szamotulskim-mlynie-3-polskie-lofty

Laureat wielu nagród architektonicznych, m. in. „Sztuka Architektury” w kategorii „obiekty mieszkaniowe”. Na zdjęciu prezentujemy serce rewitalizacji, dodatkowe piętro, na którego elewacji pojawia się – nawiązując do pierwotnej funkcji obiektu – motyw kłosów zboża.

Historia rewitalizacji Młynu Żytniego

       3. Centrum Praskie Koneser, Warszawa

lofty-na-warszawskiej-pradze-2-polskie-lofty

Ciężko wyobrazić sobie większy prestiż od tego, którym będą mogli pochwalić się mieszkańcy Centrum Praskiego Koneser. W miejscu, w którym zamieszkają, prawie 100. lat temu wybijano polskie monety, zaś sam budynek Mennicy Państwowej – bo o nim mowa – powstał pod koniec XIX wieku.

Historia rewitalizacji loftów na warszawskiej Pradze

        4. Nowa Papiernia, Wrocław

nowa-papiernia-2-polskie-lofty

Mieszkańcy Wrocławia mają kolejny powód do dumy. Nowa Papiernia gotowa jest na przyjęcie nowych mieszkańców, a Ci powinni pojawić się dosyć szybko głównie z uwagi na przepiękną historię obiektu. W XIX wieku działała tutaj fabryka papieru i drukarnia, zaprojektowana przez Eduarda Hentschla. Po wojnie prywatna papiernia przekształcona została we Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Któż nie chciałby mieszkać w miejscu o takiej historii?

Soft lofty – historia powstania Nowej Papierni

          5. Spichlerz, Gliwice

gliwickie-lofty-polskie-lofty

Historia gliwickich loftów jasno pokazuje, że deweloperom tak samo, jak zwykłym mieszkańcom zależy na tym, by chronić piękne i historyczne obiekty. Przed rewitalizacją deweloper zadbał o to, by obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a sama rewitalizacja została przeprowadzona pod bacznym okiem konserwatora zabytków. Warto przypomnieć, że przed wojną mieścił się tutaj magazyn zbożowy, a tuż po, obiekt służył jako magazyn leków. Co bardzo istotne, w środku zachowano w oryginale architektoniczne detale, takie jak stropy, drewniane słupy czy granitowe klatki schodowe. Pozostawiono także detale, np. drewniany zsyp do zboża, który przechodzi przez wszystkie piętra budynku.

Historia gliwickich loftów

       6. Tobaco Park, Łódź

tobaco-park-polskie-lofty

Miejsce, które Władysław Reymont opisywał w „Ziemi Obiecanej”. To tutaj mieściła się Łódzka Państwowa Wytwórnia Papierosów. Podobno kiedy architekci weszli do pofabrycznych budynków, nadal unosił się zapach tytoniu.

Jak powstały mieszkania w fabryce tytoniu?

         7. Bulwar Staromiejski, Wrocław

bulwar-staromiejski-3-polskie-lofty

Choć rewitalizacja trwa, to już teraz można powiedzieć, że odrestaurowane obiekty będą zaliczać się do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Zaniedbany 2,5-hektarowy teren już teraz zmienia się nie do poznania, a to dopiero początek rewitalizacji. Przypomnijmy, że dawniej mieścił się tutaj najstarszy wrocławski szpital, a na samym terenie objętym inwestycją znajdują się obiekty pochodzące nawet z XVI wieku. Deweloper zobowiązał się do odbudowania odkrytych podczas prac szczątków zabytków.

Historia neogotyckich loftów

 • Lofty u Scheiblera i Nowa Papiernia zdecydowanie wyglądają najlepiej 😉

 • Michał Potz

  Nowa Papiernia zdecydowania najlepsza, u Scheiblera nowa architektura udająca starą wygląda bardzo słabo.

 • Mateusz

  Bardzo ciekawa lista 🙂

 • paweł

  Ja ze swojej strony pragnę tylko dodać, że lofty w Polsce to jakaś porażka, choćby te łódzkie lofty Scheiblera. Nie wiem czy ktoś z was miał okazję tam mieszkać ale to jakaś kpina, ściany puste, deweloper jak się zawijał to chyba zabrał ze sobą nawet piankę

 • Pingback: Dywan w lofcie | Orientalne dywany()