Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Szczecin

Jak zmienia się polski skyline
Biuro 1

Jak zmienia się polski skyline

Od wybudowania w naszym kraju pierwszego wysokościowca, warszawskiej „PASTy”, minęło ponad 100 lat. Przez ten czas wiele się zmieniło zarówno w sposobie budowy wieżowców oraz ich wyglądzie, jak i w naszym sposobie ich postrzegania. 51 metrów, czyli wysokość wspomnianej już PASTy, nie robi już na nas wrażenia.

Co w Szczecinie piszczy
Polska 0

Co w Szczecinie piszczy

Szczecin – stolica Pomorza Zachodniego nie miała w ubiegłych dziesięcioleciach szczęścia do architektury. Zaczęło się od II Wojny Światowej. W wyniku alianckich nalotów Stare Miasto i część śródmiejskich kamienic zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Szczątki przedwojennej zabudowy wykorzystano do odbudowy Warszawy, przekreślając tym samym szansę na wskrzeszenie zniszczonych obszarów.

Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Zabytkowy budynek transformatorowni mieści się w samym centrum Szczecina. Do rejestru zabytków wpisano go już w 1984 roku, ale nie było chętnych, by go wyremontować. Upomnieli się o niego lokalni artyści, którzy postanowili zawalczyć o ten obiekt. Efektem ich starań jest Trafostacja Sztuki, największa galeria sztuki współczesnej w Szczecinie.