Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Łódź

Dziesięć skarbów Łodzi. Część pierwsza: Zaklęte rewiry.

Dziesięć skarbów Łodzi. Część pierwsza: Zaklęte rewiry.

Oczywiście, że ulica Piotrkowska i zwany łódzkim Luwrem cudowny Pałac Poznańskich. Oczywiście, że łódzka szkoła filmowa na ulicy Targowej i mieszczące się nieopodal Muzeum Kinematografii. Zwiedzając Łódź niepodobna zignorować wspomnianych wizytówek miasta włókniarzy, jednocześnie należy pamiętać, że ma ono w zanadrzu jeszcze wiele innych ciekawych miejsc.

Spacer tamtą Piotrkowską

Spacer tamtą Piotrkowską

Któż w Polsce nie słyszał o słynnej Pietrynie? Złośliwi powiedzą, że takich deptaków są w Polsce dziesiątki, z czym rzecz jasna nie zgodzą się rodowici łodzianie. Bez względu na to, czy nazwie się ją „jedną z wielu” czy „jedyną”, ulica Piotrkowska w życiu kulturalnym, handlowym oraz społecznym miasta włókniarzy odgrywała zawsze rolę kluczową.

Jak ma wyglądać współczesna kamienica łódzka?

Jak ma wyglądać współczesna kamienica łódzka?

Nowoczesna, czy stylizowana na zabytek? Trudno powiedzieć. Obecnie nikt nie wie, jak ma wyglądać współczesna kamienica łódzka. Ma przypominać poprzemysłową architekturę, być stylizowana na secesyjne kamienice rodem z XIX wieku, a może stać się nowoczesnym tworem w historycznej tkance miejskiej? Odpowiedź ma dać konkurs zorganizowany przez Urząd Miasta Łodzi na projekt „Współczesnej Kamienicy Łódzkiej”.