Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Polska

Polska – kraj, który dzięki swojej bogatej historii i wieloletniej tradycji obfituje w wiele zabytków architektonicznych natury sakralnej, obronnej czy też gospodarczej. Ich niezliczona ilość, fascynujące pochodzenie i unikatowy wygląd stanowią naturalne poświadczenie Jej wielkiej przeszłości, bogatej w kulturę i sztukę. Polska to również jej mieszkańcy i obywatele, tworzący społeczność kultywującą tradycje i spuściznę przodków.

 

Świat w roku 2000

Świat w roku 2000

Skończy się węgiel, a wielkie centrale energetyczne zaopatrują miasta w energię uzyskaną z powietrza. Komunikacja miejska odbywa się wyłącznie pod ziemią, znikają gazety, biblioteki i nieporęczne telefony, a ich miejsce zastępuje aparat dalekowidzący. Właśnie tak wyobrażano sobie rok 2000 w… drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku.

Zabytek zbombardowany

Zabytek zbombardowany

Rok temu UNESCO poinformowało opinię publiczną, że od początku konfliktu na terenie Syrii i Iraku dżihadyści z tak zwanego państwa islamskiego zniszczyli już około dwóch i pół tysiąca zabytków. Niektóre z nich pochodziły sprzed kilku tysięcy lat. To niestety ponura powtórka z historii.

Dziesięć skarbów Łodzi. Część pierwsza: Zaklęte rewiry.

Dziesięć skarbów Łodzi. Część pierwsza: Zaklęte rewiry.

Oczywiście, że ulica Piotrkowska i zwany łódzkim Luwrem cudowny Pałac Poznańskich. Oczywiście, że łódzka szkoła filmowa na ulicy Targowej i mieszczące się nieopodal Muzeum Kinematografii. Zwiedzając Łódź niepodobna zignorować wspomnianych wizytówek miasta włókniarzy, jednocześnie należy pamiętać, że ma ono w zanadrzu jeszcze wiele innych ciekawych miejsc.