Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Polska

Polska – kraj, który dzięki swojej bogatej historii i wieloletniej tradycji obfituje w wiele zabytków architektonicznych natury sakralnej, obronnej czy też gospodarczej. Ich niezliczona ilość, fascynujące pochodzenie i unikatowy wygląd stanowią naturalne poświadczenie Jej wielkiej przeszłości, bogatej w kulturę i sztukę. Polska to również jej mieszkańcy i obywatele, tworzący społeczność kultywującą tradycje i spuściznę przodków.

 

Nie zmieniają się już sto lat – zabytkowe witryny w Szczecinie
Polska 0

Nie zmieniają się już sto lat – zabytkowe witryny w Szczecinie

Liczba szczecińskich perełek ciągle maleje – w latach 90. było ich przynajmniej o 15 więcej. W centrum miasta odnajdziemy 43 zabytkowe witryny, kolejnych 5 jest na Niebuszewie i 5 na Grabowie. Szczecinianie doceniają skarby historii, na co dowodem jest Plebiscyt na Najpiękniejszą Witrynę w Szczecinie, który w ubiegłym roku wygrała pralnia pod adresem Żółkiewskiego 2.

Spacer po zabytkowym Lublinie
Lublin 0

Spacer po zabytkowym Lublinie

Największe na wschód od Wisły miasto w Polsce i zarazem jedno z najstarszych w kraju, stara o sobie ostatnimi czasy przypominać i trzeba przyznać, że ma ku temu powody. Lublin skrywa wiele arcyciekawych architektonicznych pamiątek przeszłości, a przedstawiona poniżej lista pięciu wybranych zabytków nie wyczerpuje tematu.

Kłótnia o pomniki w II RP
Polska 0

Kłótnia o pomniki w II RP

Pomniki zawsze były, nie tylko zresztą w Polsce, ważnym elementem krzewienia tradycji i historii, a nierzadko, jak i ma to miejsce dzisiaj, źródłem licznych sporów. Już nasi przodkowie żyjący w pierwszej połowie dwudziestego wieku przekonali się, że coś co z założenia ma stać się w dalekiej przyszłości zabytkiem, zdolne jest podzielić obywateli.

Spacer po zabytkowym Wrocławiu
Polska 0

Spacer po zabytkowym Wrocławiu

Zna je każdy mieszkaniec Wrocławia, jeśli jednak z jakichś powodów nie byliście jeszcze w stolicy Dolnego Śląska przedstawiamy subiektywny wybór pięciu (a w zasadzie sześciu) miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć. Wrocław kryje bowiem wiele cennych architektonicznych pamiątek przeszłości.

Szlakiem wielkopolskich zamków

Szlakiem wielkopolskich zamków

Stare zamki, z których część zachowała się do naszych czasów jedynie w postaci malowniczych ruin to bezsprzecznie jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu Polski. Po spacerze po zabytkowym Poznaniu zapraszamy na kolejną wędrówkę, tym razem szlakiem wielkopolskich zamków. Niemal z każdym z nich wiąże się ciekawa legenda…

Spacer po zabytkowym Poznaniu
Polska 0

Spacer po zabytkowym Poznaniu

Wielkopolska przyciąga turystów wieloma zabytkami, w tym malowniczymi ruinami starych zamków. Stolica regionu – Poznań – też ma zwiedzającym sporo do zaoferowania. Wybraliśmy pięć zabytków, które warto zobaczyć, pamiętajcie jednak, że wyjątkowych pamiątek przeszłości, także tych architektonicznych, znajduje się tutaj znacznie więcej.