Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Politechnika Wrocławska rewitalizuje nadbrzeże Odry

Politechnika Wrocławska rewitalizuje nadbrzeże Odry

Ivon

Odnowiona elewacja i basen wioślarski, wyremontowane szatnie, hangary i sale konferencyjne – tak wygląda po przebudowie jeden z zabytkowych budynków Politechniki Wrocławskiej. Rewitalizacja obiektu to część większego projektu uczelni, który zakłada modernizację nadbrzeża Odry. Mają tam powstać: sztuczna plaża, boiska do siatkówki plażowej i pływające pomosty. 

Budynek dawnego domu studenckiego Wyższej Szkoły Technicznej we Wrocławiu powstał w latach 1928-1930. W czasie wojny został mocno zniszczony, ale po jej zakończeniu odbudowano go i stał się siedzibą sekcji wioślarskiej oraz studenckiego klubu „Tawerna”. Przez 50 lat nie prowadzono tam jednak żadnych prac remontowych. Dopiero, gdy w 2010 roku obiekt kupiła Politechnika Wrocławska, zaplanowano inwestycję: zrewitalizowanie obiektu i stworzenie w nim dużego ośrodka wodniackiego. Na całość uczelnia przeznaczyła 10,5 mln zł.

– Gdy przejmowaliśmy obiekt, był w stanie katastrofy budowlanej. Część hangarowa rozjeżdżała się z głównym budynkiem. Musieliśmy zastosować specjalne taśmy węglowe o dużej wytrzymałości, które pozwoliły nam wzmocnić konstrukcję. Poza tym budynek był bardzo zaniedbany, miał przeciekający dach, popękane podłogi – mówi prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Musieliśmy zainwestować wiele czasu i pieniędzy w jego remont i rewitalizację. Jesteśmy jednak przekonani, że to krok w dobrą stronę. To jedno z ważniejszych miejsc na terenie naszej uczelni.

W przyziemiu odnowionego budynku H-14 są m.in. szatnie, łazienki, sala ergometrów i hangar dla łodzi. Wyremontowano także basen wioślarski. Zawieszone w pomieszczeniu lustra pozwolą sportowcom na ćwiczenie synchronizacji ruchów.

Na piętrze już funkcjonuje Dział Studencki i Biuro Karier, a parter stanowi część reprezentacyjną. W dwóch salach na parterze: sali rektorski i sali wielofunkcyjnej będą się odbywały konferencje i seminaria. Renowacji poddano tam m.in. sztukaterię sufitów kasetonowych i zamontowano nowe systemy audiowizualne. Wszystkie prace w H-14 były uzgadniane z konserwatorem zabytków, który zgodził się na zamontowanie w budynku windy. Dzięki temu z obiektu będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Budynek ma także klimatyzację.

Z sali rektorskiej szklanymi drzwiami przechodzi się na dużą 100-metrową przeszkloną werandę, a stamtąd na taras z widokiem na nabrzeże Odry, które uczelnia zamierza także zrewitalizować. Umowa na przebudowę nabrzeża została podpisana w sierpniu 2015 roku między uczelnią a oraz firmą PARK-M sp. z o.o. Projekt zakłada modernizację i zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego znajdującego się wzdłuż Odry przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Za budynkiem H-14 powstanie promenada, która ma ułatwić dostęp do rzeki nie tylko studentom i pracownikom naszej uczelni, ale także wszystkim mieszkańcom.

– Po remoncie budynku H-14, budowa bulwaru będzie kolejnym etapem modernizacji nabrzeża Odry. W planach mamy jeszcze przebudowę odcinka od budynku H-14 w stronę jazów i zależy nam, żeby prace rozpoczęły się tam wiosną przyszłego roku– mówi prof. Tadeusz Więckowski.

Na nowym bulwarze nad Odrą wzmocnione zostanie nabrzeże, powstaną utwardzone ścieżki, nowe pomosty, dwa boiska do siatkówki plażowej o wymiarach 16 na 8 m oraz piaszczysta plaża. Dodatkowo zamontowane zostanie nowe oświetlenie, ławki i stojaki na rowery. Odnowiony zostanie także plac dla wioślarzy.

Rewitalizacja nabrzeża ma kosztować kilkanaście milionów złotych, a prace budowlane mają się zakończyć w maju 2016 r.