Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Wypożyczysz narty i rower na dworcu PKP w Zakopanem

Wypożyczysz narty i rower na dworcu PKP w Zakopanem

Ivon

Zabytkowy dworzec PKP w Zakopanem znów może wyglądać tak pięknie, jak sto lat temu. Na rewitalizacje obiektu zdecydował się samorząd, który jest jego właścicielem. Do prac przyłączy się też kolej. Na zmodernizowanym dworcu ma powstać mediateka, a wokół nowoczesne centrum komunikacyjne.

Dworzec PKP w Zakopanem, wybudowany w 1899 r. z inicjatywy hrabiego Władysława Zamoyskiego, przez wiele lat popadał w ruinę, bo poprzedni właściciel (PKP S.A.) nie miał pieniędzy na jego remont.

Teraz, kiedy dworzec stał się własnością zakopiańskiego samorządu, jest szansa nie tylko na odnowienie budynku, ale także na stworzenie wokół niego Zakopiańskiego Centrum Komunikacyjnego. Porozumienie w tej sprawie zawarli przedstawiciele PKP S.A. i Urzędu Miasta Zakopane.

– Zależy nam, aby dworzec zachował tradycyjny klimat Zakopanego, aby piękne, historyczne obiekty zostały odrestaurowane i dostosowane do nowych potrzeb, po to aby jak najlepiej służyły mieszkańcom oraz turystom – mówi burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. – Pomysł na zagospodarowanie zabytkowego dworca jest z jednej strony przykładem jak zachować historyczną tkankę miasta, a z drugiej jak połączyć ją z nowoczesnymi rozwiązaniami usprawniającymi ruch w mieście i ułatwiającymi życie mieszkańcom oraz milionom turystów

Na wyremontowanym dworcu oprócz kas i poczekalni powstanie mediateka, w której będzie można skorzystać z wypożyczalni książek, czytelni i kawiarni internetowej. Do dyspozycji podróżnych będą też małe sklepiki, punkty gastronomiczne i usługowe (np. wypożyczalnia rowerów i nart).

W kolejnym etapie zagospodarowany zostanie teren wokół dworca i utworzone Wielofunkcyjne Centrum Komunikacyjne, które będzie obsługiwało ruch kolejowy i autobusowy międzynarodowy, krajowy oraz miejski.


Zdjęcia: Wikimedia commons
Materiały prasowe PKP SA