Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Pierwsza Cobra CSX 2000 Carolla Shelby’ego na sprzedaż

Pierwsza Cobra CSX 2000 Carolla Shelby’ego na sprzedaż

Joan

Na aukcji w Monterey 19 sierpnia wystawiony zostanie samochód zbudowany przez Carolla Shelby’ego – Cobra CSX 2000, legendarnego konstruktora samochodów sportowych oraz byłego kierowcę wyścigowego. Shelby nigdy nie sprzedał tego egzemplarza Cobry. Teraz trafi na aukcję RM Sotheby’s.

Czy ktoś jest zainteresowany zakupem legendy? Cobra CSX 2000 zrewolucjonizowała świat motoryzacji.

To jeden z najważniejszych amerykańskich samochodów. Egzemplarz, który 19 sierpnia trafi na aukcję RM Sotheby’s w Monterey może osiągnąć rekordową sumę. To gratka dla kolekcjonerów na całym świecie. Caroll Shelby był nie tylko jego pierwszym właścicielem. Skonstruował go własnoręcznie w 1962 roku w niewielkim garażu Santa Fe w Californii. Shelby zmodyfikował nadwozie AC i wykorzystał silnik Forda.

Samochód znany jako CSX 2000 stał się prototypem Cobry, dzięki której stworzono imperium. Shelby nigdy nie sprzedał tego egzemplarza pozostając jego jedynym właścicielem.

Caroll Shelby, żeby rozreklamować Cobrę, skorzystał z fortelu. Chciał wysłać samochody do największych magazynów motoryzacyjnych w kraju, żeby mogli go przetestować. Niestety nie zbudował jeszcze na tyle dużej floty. Co zrobił? Za każdym razem przemalowywał tą samą Cobrę na inny kolor, żeby kierowcy myśleli, że otrzymali zupełnie nowy egzemplarz. Udało mu się. Cobra CSX 2000 zmieniła bieg motoryzacji.

– CSX 2000 nie miał konkurencji wśród rówieśników. Jego historyczne znaczenie i wpływ na globalną scenę motoryzacji są nieocenione – mówi Shelby Myers, specjalista motoryzacji RM Sotheby’s. – W świecie motoryzacji CSX2000 był strzałem w dziesiątkę. Zrewolucjonizował nie tylko amerykańskie wyścigi, ale przemysł motoryzacyjny na całym świecie. Gdyby Carol Shelby nie zdecydował się na umieszczenie V-8 w komorze silnika, nie byłoby Cobry, Shelby ani GT40.

Trudno przewidzieć jaką kwotę osiągnie Cobra CSX 2000 na aukcji z Monterey, ale cena z będzie z pewnością zdumiewająca.

Zdjęcia: RM Sotheby’s