Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Perły Łodzi 2016 – najpiękniejsza łódzka architektura

Perły Łodzi 2016 – najpiękniejsza łódzka architektura

Joan

Ruszyła druga edycja plebiscytu Perły Łodzi, czyli najpiękniejsze i głównie zabytkowe budynki, które zostały odnowione dzięki staraniom: miasta, wspólnot mieszkaniowych i prywatnych właścicieli. Łódź pięknieje w oczach każdego roku, a plebiscyt Perły Łodzi powstał właśnie po to, by to piękno pokazać i docenić.

Tu nie ma nagród, ani statuetek. Jest za to dumny tytuł – Perły Łodzi przyznawany przez najbardziej krytyczne jury – jej mieszkańców. Plebiscyt na najładniej wyremontowane budynki w mieście organizowany jest już po raz drugi. Skąd pomysł? Zaczęło się od profilu na Facebooku „Miasto Tysiąca Kamienic”, który lubi ponad pięć tysięcy osób. Pomysłodawca Kacper Moroz, w zeszłym roku postanowił zorganizować plebiscyt, który stał się podsumowaniem wszystkich remontów, modernizacji i rewitalizacji Łodzi. Nominacje ogłosili twórcy Fanpejdżu . W tegorocznej edycji jest aż siedem kategorii. Cztery znane są z zeszłorocznej edycji, a trzy pojawiły się dopiero w tym roku. Głosowanie ruszyło 4 października i będzie trwało do 4 grudnia.

W jakich kategoriach wybierane są Perły Łodzi 2016?

1. Prywatna Perła. To kategoria, w której nominowane są „perły architektury” wyremontowane przez prywatnych właścicieli.

Prywatna Perła 2016 - Perły Łodzi 2016

– Pabianicka 34
– Moniuszki 2
– Piotrkowska 135
– Jaracza 7
– Kostki 3/5
– Piotrkowska 212/214

2. Miasto Pereł. To kategoria, w której nominowane są miejskie kamienice.

Miasto Pereł - Perły Łodzi 2016

– Żwirki 22
– Jaracza 32
– Gdańska 25
– Legionów 50
– Zielona 33
– Tuwima 17

3. Wspólnotowa Perła. To kategoria w której nominowane są obiekty wyremontowane przez Wspólnoty Mieszkaniowe.

Wspólnotowa Perła - Perły Łodzi 2016

– Kopernika 10
– Rewolucji 1905 roku 90
– Żeromskiego 29
– Zgierska 14
– Wschodnia 76
– Więckowskiego 78

4. Perła Fabryczna. To szczególna i najbardziej charakterystyczna kategoria dla Łodzi. Nominowane są w niej pofabryczne budynki, które zostały wyremontowane przez prywatnych inwestorów. Dzięki tym rewitalizacjom zachowana jest tożsamość kulturowa i architektoniczna historycznej Łodzi.

Perła Fabryczna - Perły Łodzi 2016

– Fabryka wbudowana w biurowiec Comarch
– Centrum Nauki i Techniki – EC 1
– Piotrkowska 250
– Gdańska 130
– Polska Spółka Gazownictwa – ul. Targowa
– Persyl ul. Kilińskiego

Oprócz kategorii, które zadebiutowały w zeszłym roku, są trzy nowe:

5. Perła ulicy Gdańskiej. To kategoria, w której zawalczą wyłącznie kamienice z ulicy Gdańskiej. Ulica o złej sławie staje się obecnie jedną z najpiękniejszych i najciekawszych architektonicznie w Łodzi. Można tam znaleźć bogato zdobione, secesyjne kamienice. Które zostały nominowane w plebiscycie?

Perła ulicy Gdańskiej - Perły Łodzi 2016

– Gdańska 91/93
– Gdańska 45
– Gdańska 76
– Gdańska 25
– Gdańska 37
Gdańska 130

6. Perła Współczesna. To kategoria w której doceniona została współczesna architektura, m.in. biurowce oraz apartamentowce.

Perła Współczesna - Perły Łodzi 2016

– Biurowiec Comarch
– G House
– Gdańska 141
– Ilumino
– Hammermed
– Agraf

7. Ostatnia kategoria nie podlega głosowaniu. To kategoria na Perłę Specjalną, której 5 grudnia wraz z wynikami plebiscytu, organizatorzy ogłoszą trzy wyróżnione perły.

– Perły Łodzi mają charakter symboliczny, bez nagród i statuetek. Chcemy pokazać, że doceniony został przez łodzian remont danej kamienicy lub budynku współczesnego – tłumaczą organizatorzy.

Pasaż Róży

Pasaż Róży

W zeszłorocznym głosowaniu wzięło udział kilka tysięcy łodzian. W sześciu kategoriach tytuł Perły Łodzi trafił do: Loftów Scheiblera przy ul. Tymienieckiego, Pasażu Róży, Art_Inkubatora, oraz kamienic przy ul. Narutowicza 48, Północnej 1/3 oraz Piotrkowskiej 243.

lofty-u-scheiblera-4

Internetowe głosowanie na Perły Łodzi 2016 rozpoczęło się 4 października i potrwa do 4 grudnia 2016 roku. Głosować można na stronie http://perlylodzi2016.ankietaplus.pl/. Wyniki zostaną opublikowane 5 grudnia na profilu Miasto Tysiąca Kamienic.

Zdjęcia: materiały plebiscytu Perły Łodzi