Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Na Krakowskim Przedmieściu stanie pawilon Jana Pawła II

Na Krakowskim Przedmieściu stanie pawilon Jana Pawła II

Joan

Mirosław Nizio zaprojektował ekspozycję poświęconą dziejom chrześcijaństwa i postaci Jana Pawła II. Pawilon wystawowy stanie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 20 lipca. Ekspozycja „Jan Paweł II. Źródła” będzie dostępna do 15 sierpnia.

Na zabytkowym Krakowskim Przedmieściu stanie prosta i ascetyczna bryła. Pawilon Jana Pawła II nie zmieni jednak na stałe wyglądu historycznej części stolicy.

Ekspozycja będzie dostępna tylko od 20 lipca do 15 sierpnia. Twórca pawilonu – Mirosław Nizio – wyjaśnia, że „pawilon będzie nie tylko przestrzenią wystawienniczą zespoloną z historyczną tkanką miasta, ale także artystyczną i symboliczną instalacją, która nawiązuje kształtem do archetypu świątyni.

Ekspozycja Jan Paweł II. Źródła

Ekspozycja ma nam przybliżyć dzieje chrześcijaństwa i postaci z nim związanych. Przewodnikiem będzie Jan Paweł II, który jest nie tylko bohaterem ale też narratorem wystawy. Historia rozpocznie się w 966 roku, czyli dacie chrztu Mieszka I. Pojawią się kolejne wydarzenia i postaci ważne dla historii Polski i religii chrześcijańskiej.

Ekspozycja „Jan Paweł II. Źródła”

Zabraknie jednak tradycyjnych eksponatów. Zamiast tego pojawi się bardzo ciekawa scenografia zaprojektowana przez znanego architekta Mirosława Nizio. Inspiracji szukał w Muzeum Narodowym w Warszawie, Bibliotece Narodowej oraz Archiwum Głównym Akt Dawnych. Wyjątkiem jest Złoty Kodeks Gnieźnieński, który będzie można zobaczyć  w rzeczywistości.

Ekspozycja „Jan Paweł II. Źródła” powstaje na zlecenie organizatorów wystawy – Muzeum Historii Polski oraz Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży. Jej celem jest upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski, pokazanie intelektualnego i duchowego doświadczenia XX wieku, jak również promowanie historii Polski wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży – tłumaczą twórcy z Nizio Design International.

Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie.

Wizualizacje: Nizio Design International