Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Pawilon Emilia zostanie przeniesiony w okolice Pałacu Kultury i Nauki

Pawilon Emilia zostanie przeniesiony w okolice Pałacu Kultury i Nauki

Joan

Władze Warszawy podpisały porozumienie w tej sprawie ze spółką Emilia Development, która jest właścicielem terenu. Pawilon Emilia ma zostać zdemontowany jeszcze w tym roku. Montaż modernistycznego obiektu w sąsiedztwie Pałacu Młodzieży odbędzie się na przełomie 2017 i 2018 roku. Co będzie się mieścić w nowym pawilonie?

Porozumienie, jakie podpisały władze Warszawy z deweloperem pozwoli na uratowanie ikony socmodernizmu. W dawnym pawilonie meblowym Emilia jeszcze do maja znajdowało się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które wprowadziło się tu w 1998 roku. Niestety była to tylko tymczasowa siedziba. Na początku tego roku zrobiło się głośno o planach wyburzenia kultowego budynku. Inwestor chce wybudować w tym miejscu wieżowiec. Plany spotkały się jednak z ostrą reakcją mieszkańców, a przedstawiciele stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” zwrócili się do stołecznego konserwatora zabytków, żeby wszczął procedurę wpisania pawilonu do rejestru zabytków.

Władzom miasta udało się jednak dogadać z inwestorem. Porozumienie podpisane 6 lipca pozwoli na uratowanie charakterystycznego pawilonu. Demontaż, montaż i przeniesienie pawilonu przy Parku Świętokrzyskim w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki to koszt 20 mln zł. Połowę pokryje miasto, a druga połowę spółka Emilia Development, która jest właścicielem terenu. Po tej operacji pawilon Emilia przejdzie w ręce miasta.

– Przenosząc pawilon przed Pałac Młodzieży nie tylko ratujemy modernistyczny obiekt, ale też nadajemy mu drugie życie – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. – Pawilon stanie przed Pałacem Młodzieży przy Parku Świętokrzyskim. Zgodnie z istniejącym planem zagospodarowania w tym miejscu możliwa jest budowa podobnego pawilonu, nieco wyższego pawilonu, z ogrodem zimowym.

Prezydent Jóźwiak dodał, że Pawilon Emilia ma mieć funkcję ekspozycyjną, a w ogrodzie zimowym, mogą odbywać się wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Pojawiło się już sporo pomysłów na zagospodarowanie tego ogrodu. Wśród nich jest m.in. pomysł stworzenia muzeum architektury.

Jak będzie wyglądało przeniesienie Emilii?

Pawilon najpierw zostanie zdemontowany, a później złożony ponownie. Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków przyrównał ten proces do układania klocków.

– Najpierw trzeba rozebrać istniejącą budowlę, by z tych samych elementów zbudować ją na nowo – mówi Krasucki.

Okazuje się jednak, ze przeniesienie „Emilii” 1:1 nie jest możliwe. Nie wszystkie elementy będą się bowiem nadawały do ponownego wykorzystania. Dawny Dom Meblowy „Emilia” został wybudowany w latach 1966-69 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. W nowym miejscu mają zostać zamontowane oryginalne elementy konstrukcji, schody, wystrój wnętrz, a także charakterystyczny dach. Dzięki temu obiekt zachowa styl i formę.

– To da nam gwarancję, że nowa Emilia będzie w dużej mierze tym samym obiektem co teraz – mówi Krasucki i dodaje, że teraz najtrudniejsze zadanie ciąży na architektach, konstruktorach i konserwatorach.

Co znajdzie się w pawilonie Emilia?

Tego ostatecznie jeszcze nie wiadomo. We wrześniu rozpoczną się konsultacje społeczne. Później ma zostać opracowany projekt architektoniczny. Choć Emilia ma zachować obecny charakter, to z pewnością konieczna będzie przebudowa i dostosowanie do nowych funkcji. Koncepcje przygotowali już architekci z pracowni BBGK Architekci, którzy walczyli o uratowanie obiektu. Nie wiadomo jednak, czy zostanie ona zaakceptowana.

Zdjęcia: CC, materiały BBGK Architekci

  • joleik

    Jesusie, jaka ta Warszawa w centrum paskudna.