Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Ludzie » Paulo Mendes da Rocha ze złotym medalem brytyjskich architektów

Paulo Mendes da Rocha ze złotym medalem brytyjskich architektów

Ivon

Złoty Medal Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów 2017 trafi do brazylijskiego architekta Paulo Mendesa da Rocha. Projektant kocha surowość, masywność i „brutalne” piękno betonu. Według niego architektura powinna być tania i łatwo dostępna.

– Paulo Mendes da Rocha to światowej klasy architekt i prawdziwa żywa legenda. Dlatego cieszę się, że jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie architektury trafi właśnie do niego – powiedział ogłaszając nominację Jane Duncan, prezes i przewodniczący komisji kwalifikacyjnej Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów (RIBA). I dodał, że jest on architektem o niesamowitej międzynarodowej reputacji, ale niemal wszystkie jego projekty powstały w Brazylii.

Paulo Mendes da Rocha

Paulo Mendes da Rocha należy do pokolenia architektów modernizmu brazylijskiego, silny wpływ na jego prace miał inny architekt, głośny twórca Brasilii, Oscar Niemeyer.

Spod jego ręki wychodzi architektura zaliczana do nurtu brutalistycznego, gdzie ważne są proste konstrukcje, geometryczne formy i surowe materiały, głównie beton i stal. Projekty Mendesa da Rochy dzięki swej prostocie dobrze wpisują się w naturę, historię i istniejącą przestrzeń miasta.

Paulo Mendes da Rocha - Klub sportowy Paulistano

Paulistano Athletic Club

Architekt jest synem włoskiego emigranta, przyszedł na świat w 1928 roku w Vitoria, w stanie d’Esprito Santo w Brazylii. W 1954 roku ukończył Université Mackenzie w São Paulo, a już rok później założył biuro projektowe. Pierwszym jego poważnym projektem był klub sportowy Paulistano, za który otrzymał nagrodę na biennale w São Paulo. Potem projektował budynki mieszkalne, rezydencje, kompleksy sportowe.

Paulo Mendes da Rocha Muzeum Rzeźby (1988)

Muzeum Rzeźby (1988)

Do najbardziej znanych realizacji w São Paulo należą: Muzeum Sztuki Współczesnej (1975), Muzeum Rzeźby (1988), renowacja Akademii Sztuk Pięknych oraz Muzeum Języka Brazylijskiego utworzone w starym dworcu kolejowym. Na świecie zasłynął z projektu brazylijskiego pawilonu skonstruowanego na wystawę międzynarodową w Osace (1970).

Architekt był też finalistą konkursu na projekt Centrum Pompidou w Paryżu i jest twórcą projektu paryskiego kompleksu sportowego przewidzianego jako miejsce mistrzostw olimpijskich w 2008 r.

Krzesło Paulistano projektu Paulo Mendes da Rocha

Krzesło Paulistano

Ale nie tylko architektura była w kręgu jego zainteresowań. W latach 50. zadebiutował jako designer projektując skórzany fotel „Paulistano”, który w 2005 r. wszedł do produkcji i stał się ikoną designu XX wieku. Jego sprzedażą zajęła się francuska firma Objecto, promująca brazylijskie wzornictwo przemysłowe w Europie.

– Po tylu latach pracy, to jest wielka radość otrzymać wyróżnienie Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów. Chciałbym przekazać moje najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich tych, którzy podzielają moją pasję, zwłaszcza brytyjskich architektów – mówi Paulo Mendes da Rocha. – Ta nagroda jest również dla wszystkich architektów i inżynierów, którzy współpracowali przy moich projektach.

Zdjęcia: RIBA Comms