Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Paryż najbardziej zielonym miastem w Europie? To jest możliwe!

Paryż najbardziej zielonym miastem w Europie? To jest możliwe!

Dariusz Sapa

Paryż dla wielu osób stanowi jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Taki wizerunek buduje szereg lokalizacji we francuskim mieście, których inne metropolie mogą tylko pozazdrościć. Przykładów jest wiele, pomijając znaną każdemu wieżę Eiffla, można wymienić chociażby Ogród Luksemburski, Pola Elizejskie czy Katedrę Notre-Dame. Jednak niedługo Paryż może stać się jeszcze piękniejszy, wszystko za sprawą pewnej decyzji władz miasta, która pozwala praktycznie w pełni zazielenić nawet ścisłe centrum stolicy mody.

Wprowadzone w lecie prawo odnosi się do tzw. „urban gardens” – pozwala ono, z pewnymi obostrzeniami, na dowolne sadzenie roślinności na budynkach i w ich ścisłym obrębie.

Aby zachęcić obywateli do stania się „ogrodnikami z paryskiej przestrzeni publicznej”, każdy mieszkaniec może ubiegać się od miasta o zestaw do sadzenia zieleni, który zawiera wierzchnią warstwę gleby i nasion, a w razie potrzeby także siatkę do zamontowania na budynku. Wystarczy tylko, aby chętna osoba uzyskała odnawialne, trzyletnie pozwolenie, które jest potrzebne, aby rozpocząć własny projekt miejskiego ogrodu. Uczestnicy mogą zazieleniać stolicę na różne sposoby, od sadzenia drzew owocowych, przez stworzenie żyjącej ściany zieleni na budynku do zasadzenia ogrodu na dachu.

Paryż urban gardens

Ogrodnicy mogą być tak kreatywni, jak tylko zechcą, ale są poinstruowani, by utrzymać swoje instalacje zrównoważonymi i zachować estetykę miasta. Zabronione jest stosowanie pestycydów oraz można sadzić tylko lokalne gatunki. Ponadto, miasto wyraziło zapotrzebowanie na sadzenie roślin potrzebnych do produkcji miodu, prawdopodobnie po to, aby pomóc rozwijać mocno zagrożoną populację pszczół.

Inicjatywa ta jest częścią planu burmistrz Anne Hidalgo, aby zazielenić 100 hektarów miasta do 2020 roku. Mocno kibicujemy temu pomysłowi, czyż nie lepiej betonową dżunglę bloków zamienić na liczne ogrody?

Zdjęcia/źródło: boredpanda.com/plant-urban-gardens-anyone-law-paris