Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Parlamenty świata vs polski Sejm

Parlamenty świata vs polski Sejm

Ivon

Polscy posłowie i senatorowie odgradzają się od świata szklanym murem, bo… na inne ogrodzenie wpisanego do rejestru zabytków gmachu parlamentu, nie zgodził się konserwator zabytków. Kancelaria Sejmu ogłosiła przetarg na projekt i budowę ogrodzenia, które ma mieć 225 centymetrów wysokości i elektroniczny system wykrywania przejścia nad płotem.

Sejm RP

Zakusy na odizolowanie wybrańców ludu od świata pojawiają się nie pierwszy raz, już w 2007 roku ówczesny marszałek Sejmu Ludwik Dorn (wtedy jeszcze z PiS) przekonywał, że trzeba wydać 5,5 mln złotych na budowę płotu, żeby posłowie poczuli się w końcu bezpieczniej. Pomysły były różne, miał to być m.in. mosiężny parkan lub stalowy płot inspirowany architekturą okresu międzywojennego. Konserwator zabytków zgodził się jednak tylko na wielkie tafle z antyrefleksyjnego szkła. Prace ruszyły z kopyta i nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku teren wokół Sejmu i Senatu zostanie zamknięty i nie będzie można po nim swobodnie spacerować tak jak teraz. Stanie się tak po raz pierwszy od prawie 100 lat. Szkoda, że nie bierzemy przykładu z innych krajów.

Parlamenty świata – 10 najpiękniejszych i dostępnych dla turystów

Austria

Parlamenty świata: Budynek parlamentu w Wiedniu

Budynek parlamentu w Wiedniu został zaprojektowany przez duńskiego architekta Theophila Hansena i wybudowany w latach 1874–1883. Wpisany do rejestru zabytków gmach parlamentu naśladuje sztukę starożytnej Grecji i jest jednym z ciekawszych obiektów turystycznych Wiednia.

Węgry

Budynek parlamentu w Budapeszcie

Budynek parlamentu w Budapeszcie jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie. Projekt budynku wykonał architekt Imre Steindl, a budowa trwała od 1885 do 1904. Przy budowie zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Gmach jest otwarty dla zwiedzających.

Stany Zjednoczone

Kapitol w Waszyngtonie

Kapitol położony na Wzgórzu Kapitolińskim w Waszyngtonie, budynek w oryginale został zaprojektowany przez dr. Williama Thorntona, a następnie zmodyfikowany przez Benjamina Latrobe’a oraz Charlesa Bulfincha. Kamień węgielny pod jego budowę położył Jerzy Waszyngton.

Wielka Brytania

Pałac Westminsterski Londyn

Pałac Westminsterski to symbol Londynu. Najstarsza istniejąca jego część powstała w roku 1097. Pałac służył początkowo jako siedziba władcy, ale żaden monarcha nie mieszkał tam od XVI wieku. Jedną z najsławniejszych części pałacu jest wieża zegarowa, mieszcząca znaną atrakcję turystyczną, zegar oraz dzwon Big Ben.

Argentyna

Budynek parlamentu w Buenos Aires

Budynek parlamentu w Buenos Aires powstał w latach 1898-1906 i został zaprojektowany przez włoskiego architekta Vittorio Meano. Gmach przypomina amerykański Kapitol. Część frontowa parlamentu jest usytuowana na placu, który jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów.

Niemcy

Reichstag Berlin

Reichstag od 1999 roku jest siedzibą Bundestagu w Berlinie. Gmach znajduje się w dzielnicy Tiergarten. Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884-1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej.

Norwegia

budynek parlamentu w Oslo

Neoromański budynek parlamentu w Oslo znajduje się przy głównej ulicy handlowej i turystycznej norweskiej stolicy. Mieści się w nim jednoizbowy parlament Norwegii oraz część biur rządowych. Obiekt jest udostępniony dla turystów. Zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się wyłącznie w grupach z przewodnikiem.

Włochy

Palazzo Montecitorio w Rzymie

Siedzibą niższej izby włoskiego parlamentu od 1871 roku jest historyczny budynek Palazzo Montecitorio, znajdujący się na Piazza Monte Citorio w Rzymie, który został zaprojektowany przez Gian Lorenzo Bernini, jako rezydencję dla rodu Ludovisi. Od 2013 roku sale parlamentu udostępniane są jako plan filmowy i nikt nie pobiera z tego tytułu specjalnych opłat.

Hiszpania

Siedziba Kongresu Deputowanych w Madrycie

Siedziba Kongresu Deputowanych w Madrycie mieści się w budynku zaprojektowanym przez architekta Narciso Pascual y Colomer. 10 października 1843 królowa Elżbieta II położyła kamień węgielny pod przyszłą budowlę. Po siedmiu latach prac Izba została uroczyście otwarta 31 października 1850 roku. Ciekawostką są posągi lwów na schodach, które odlano z brązu pochodzącego z armat użytych w wojnie w Afryce w latach 1859-1860.

Kanada

Parlament Hill w Ottawie

Sześć lat po pożarze parlamentu w Ottawie, który zniszczył budynek w 1916 roku zbudowano nowy gmach – Parlament Hill. Latem Kanadyjczycy bardzo chętnie odwiedzają to miejsce, przychodzą tu, aby zobaczyć zmianę warty. Ale nie tylko, co roku w kwietniu i maju tłumy gromadzoną się na wzgórzu i palą marihuanę, aby pokazać swoje poparcie dla jej legalizacji.

Na podstawie: www.wikipedia.org