Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Ceglany park w Kraśniku

Ceglany park w Kraśniku

Ivon

Symboliczną bramą i sercem nowej przestrzeni w Kraśniku będzie piec do wypału cegieł pochodzący z XV i XVI wieku. To właśnie licząca ponad sto lat w tym mieście historia produkcji cegieł stała się inspiracją dla architektów z pracowni Nizio Design International, którzy opracowali koncepcję rewitalizacji Zalewu w Kraśniku.

W nowej, miejskiej przestrzeni rekreacyjnej w Kraśniku ma powstać amfiteatr, marina, plac zabaw, a także trybuny dla wydarzeń sportowych. Wszystko z czerwonej cegły, która tworzy historyczną tożsamość miasta.

W Kraśniku wciąż działają cegielnie, które wytwarzają ten materiał w technologii z XIX wieku. Architekci przygotowując koncepcję rewitalizacji postanowili to wykorzystać, wybierając cegłę jako główny budulec. Koncepcja dotyczy zagospodarowania terenów wokół Zalewu Kraśnickiego, które mimo dobrej lokalizacji były dotąd niewykorzystane.

– Koncepcja rewitalizacji terenu Zalewu w Kraśniku zakłada reorganizację i modernizację przestrzeni, stworzenie rekreacyjno-turystycznego centrum z infrastrukturą hotelową, gastronomiczną, edukacyjną, sportową i rozrywkową – tłumaczą architekci z pracowni Nizio Design International.

Architekci zainspirowali się nie tylko samym produktem, który jest ważną gałęzią lokalnej gospodarki, ale także procesem jego wytwarzania.

– Teren podzielono na trzy strefy odnoszące się do procesu wytwarzania cegły – glinianą, drewnianą oraz ceglaną. W skład założenia wejdą m.in. hotel, zmodernizowane i nowe domki letniskowe, plac zabaw, marina, trybuna i boiska dla wydarzeń sportowych oraz amfiteatr. Projekt zakłada również utworzenie punktów gastronomicznych i modernizację istniejącej restauracji – wymieniają architekci.

Nad zalewem pojawią się również huśtawki, platformy widokowe, ścianka wspinaczkowa, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przewodnim motywem wszystkich zabudowań będzie cegła.

Koncepcja rewitalizacji zakłada także stworzenie ”ceglanego parku”, który będzie opowieścią o tym materiale i jego miejscu w historii Kraśnika. Inwestor, czyli władze miejskie, mają nadzieję, że teren po rewitalizacji ma szansę stać się atrakcją turystyczną regionu, a także ulubionym terenem rekreacyjnym mieszkańców.

W lutym 2016 poddano projekt konsultacjom społecznym. Nizio Design International jest jedną z najbardziej znanych polskich pracowni zajmujących się rewitalizacją miast. W portfolio biura znajdziemy m.in. obsypaną licznymi nagrodami rewitalizację dawnej kopalni „Julia” w Wałbrzychu, gdzie stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Wizualizacje: materiały Nizio Design International