Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Park Oliwski. Ławki z dedykacją jak w Central Parku

Park Oliwski. Ławki z dedykacją jak w Central Parku

Joan

Założony w XVIII wieku Park Oliwski wkrótce dołączy do grona najsłynniejszych miejskich parków na świecie. Wszystko za sprawą nowego projektu obywatelskiego. Na wzór Central Parku w Nowym Jorku czy Kew Garden w Londynie, będzie można zamówić dedykację na ławce w parku. Właśnie ruszyła sprzedaż.

Park Oliwski w Gdańsku jest jednym z nielicznych dawnych miejskich ogrodów, który zachował się do dziś.

W XVIII wieku założono go z inicjatywy opata Jacka Rybińskiego, ale pierwszy ogród w tym miejscu istniał już w XV wieku. Park dzieli się na część francuską i angielską. W tej pierwszej mieści się wybudowana w XVIII wieku Palmiarnia, a obok alpinarium i Ogród Botaniczny. Władze miasta chcą wypromować najpopularniejszy z siedmiu zabytkowych parków w Gdańsku, dlatego wzorem Londynu czy Nowego Jorku, mają w nim stanąć ławki z dedykacjami. Można napisać na nich inicjały ukochanego, ważną sentencję albo nazwisko fundatora.

Park Oliwski

– Park Oliwski odwiedza rocznie ponad milion gości, a liczymy na jeszcze więcej. Ma w tym pomóc nowa inicjatywa. Chcemy, żeby Park Oliwski, podobnie jak inne w Europie, miał mocno obywatelski charakter – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i dodaje, że projekty są częścią rewaloryzacji, czyli odnowienia Parku Oliwskiego.

Rewaloryzacja zabytkowego parku rozpoczyna się w tym roku i ma potrwać siedem lat. Miasto chce wydać na nią aż 28 mln zł. Powołano Radę Programową, która ma przygotować harmonogram i plan rewitalizacji tego miejsca. Oprócz ogrodnika miejskiego w jej składzie znalazł się wojewódzki konserwator zabytków, a także architekci i historycy sztuki.

Park Oliwski, nowe ławki z dedykacją

Zabytkowy Park Oliwski ma swoją historię, którą warto wyeksponować. Na początek władze miasta chcą otworzyć park dla mieszkańców i sprawić, żeby stał się popularnym miejscem odpoczynku, pikników i rodzinnych wypadów. Wzorem Central Parku uruchomiono możliwość sprzedawania dedykacji na ławce w parku. Dzięki temu mieszkańcy mają się czuć z tym miejscem bardziej związani.

– Nowe ławki to autorski projekt. Są zaprojektowane i  wykonane przez stolarza specjalnie z myślą o parku w Oliwie. Świetnie wpisują się w parkowy krajobraz, a same też dodawać mu będą klimatu – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej. – Powołując ten projekt, wzorowaliśmy się na innych miastach na świecie. W Stanach Zjednoczonych czy Londynie mamy do czynienia z parkami, które sprzedają dedykacje na ławkach. To samo chcemy zrobić w Parku Oliwskim.

Dedykacja na ławce w Parku Oliwskim może być prezentem ślubnym albo miłosnym wyznaniem. Zostaną umieszczone na nowych, a nie zabytkowych ławkach. Do sprzedania jest około 120 sztuk. Pierwszą ufundował prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Napisał: „Moim ukochanym dziewczynom Magdalenie, Antoninie i Teresie – Paweł”. Kolejne są przeznaczone dla chętnych. Prezydent Gdańska dodał, że ma nadzieję, że projekt spodoba się mieszkańcom, którzy chętnie uczynią z dedykacji prezent na 20, 30 lub 40 urodziny.

Ławka z dedykacją w Parku Oliwskim

– Takie ławki stoją w parkach w wielu miastach na Zachodzie i są tamtejszą atrakcją. Widziałem podobne w jednym z bremeńskich parków i byłem zaskoczony, jak ciekawe opowieści można w ten sposób uwieczniać. Widziałem tam ławki ślubne, ławki z dedykacjami, ale również takie z podpisami „tu pocałowaliśmy się po raz pierwszy” – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Myślę, że warto podobny pomysł zaproponować gdańszczanom. Mieszkańcy naszego miasta kochają oliwski park, a teraz – za sprawą ławek – mają obywatelską szansę, by współuczestniczyć w jego upiększaniu.

Jak zamówić ławkę z dedykacją? Wystarczy wejść na stronę parku i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Ławka z dedykacją kosztuje 4,5 tys. zł. Na nowej stronie poznamy też historię parku i ciekawostki z nim związane.

Zdjęcia: CC/UM Gdańsk