Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Papież Franciszek będzie spał w zabytkowym Pałacu Biskupim

Papież Franciszek będzie spał w zabytkowym Pałacu Biskupim

Joan

Pałac Biskupi w Krakowie, to jedno z trzech miejsc, w których może zatrzymać się papież Franciszek, który dziś o godz. 16 przyleci do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Oprócz komnat w Pałacu Biskupim, przygotowano dla niego jeszcze pokój w Domu Miłosierdzia w Brzegach pod Wieliczką oraz w Częstochowie.

Pałac Biskupi w Krakowie wybudowano w XIX wieku, ale jego historia sięga XIV wieku.

Wtedy powstała pierwsza siedziba kurii metropolitalnej. Do dziś zachowały się renesansowe i barokowe fragmenty. Pałac Biskupi przy Franciszkańskiej 3 jest drugim po Wawelu największym pałacem w Krakowie.

Zabytkowy Pałac Biskupi wiele miesięcy przed przyjazdem papieża Franciszka do Polski wizytowała Komisja Watykańska. Stwierdzono, że pokoje spełniają wymogi głowy Kościoła. Część, w której ma zamieszkać papież znajduje się na samym końcu korytarza. Niewiele osób ma tutaj dostęp. Do dyspozycji papieża jest prosty gabinet i sypialnia. W niej tylko łóżko, klęcznik i łazienka.

Z miejscem mocno związany był najpierw biskup i kardynał, a potem papież Jan Paweł II, który zawsze zatrzymywał się tu podczas pobytu w Polsce. Karol Wojtyła mieszkał w Pałacu Biskupim przez 12 lat, zanim został papieżem. Wracał do niego podczas każdej pielgrzymki do Polski. Papież Franciszek zajmie najprawdopodobniej te same pokoje, w których mieszkał wcześniej Jan Paweł II, a także Benedykt XVI podczas wizyty w Polsce. Zwierzchnik Kościoła ma pojawić się także w słynnym oknie od ulicy Franciszkańskiej, pod którym zawsze gromadzą się wierni. Taką tradycję wprowadził Jan Paweł II, który zawsze przemawiał w tym miejscu. Pierwszą przemowę Franciszka zaplanowano już w środę około godz. 20, ale organizatorzy zapowiadają, że to nie ostatnie wystąpienie papieża.

Pałac Biskupi w Krakowie okno od ulicy Franciszkańskiej

Charakterystycznym elementem pałacu jest nie tylko słynne okno od ulicy Franciszkańskiej, ale także arkadowa loggia i duży dziedziniec. Wnętrza zdobią obrazy mistrzów holenderskich, włoskich i flamandzkich. Nie wiadomo czy Franciszkowi, który słynnie z zamiłowania do prostoty i ascetycznego trybu życia, będą odpowiadały zabytkowe wnętrza Pałacu Biskupiego i zechce zatrzymać się w nim na dłużej, dlatego przygotowano dla papieża także pokój na Jasnej Górze oraz w Brzegach w Wieliczce.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży, w kampusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką wybudowano Dom Miłosierdzia, który ma służyć pielgrzymom. Później stanie się on Domem Środowiskowym dla osób starszych i potrzebujących. Jeden z pokoi przygotowano na przyjazd papieża Franciszka. Jeśli zechce będzie się mógł w nim zatrzymać na noc. Apartament nawiązuje wystrojem do domu Jana Pawła II w Loreto we Włoszech oraz do Wieliczki. W pokoju czekają na niego prezenty od wiernych. Wśród nich jest m.in. ręcznie haftowana pościel oraz buty wykonane przez lokalnego szewca.

Dom Miłosierdzia w kampusie Misericordiae w Brzegach

Kampus Misericordiae zajmuje 250 ha i może pomieścić 2,5 mln osób. Na jego terenie 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a 31 lipca na zakończenie ŚDM 2016 papież odprawi Mszę Świętą Posłania. W planie pielgrzymki jest także spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą na Wawelu, wizyta na Jasnej Górze oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Zdjęcia: CC/ pope2016.pl