Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Karkosik kupił Pałacyk Przeździeckich

Karkosik kupił Pałacyk Przeździeckich

Ivon

Roman Karkosik, jeden z najbogatszych Polaków, kupił Pałacyk Przeździeckich w Warszawie. Wcześniej urzędowali w nim prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, a przez krótką chwilę także prezydent elekt Andrzej Duda.

Neorenesansowy Pałacyk Przeździeckich przy ul. Foksal 6 położony jest w jednej z najdroższych lokalizacji stolicy.

Za metr kwadratowy mieszkania w pobliskich kamienicach trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tu padł też warszawski rekord. Kawalerkę (38 mkw) sprzedano za 1,6 mln zł, co daje 42 tys. zł za mkw. Ile Roman Karkosik zapłacił za Pałacyk Przeździeckich? Kwota transakcji objęta jest tajemnicą. Kosztowny będzie z pewnością także remont obiektu, który wpisany jest do rejestru zabytków. Nad pracami będzie czuwał wojewódzki konserwator zabytków.

Na sprzedaż zabytkowego obiektu zdecydowali się spadkobiercy, którzy decyzją sądu, odzyskali dawny majątek. Od lat 1950 roku pałacykiem zarządzało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wybudowany w 1879 roku obiekt znacjonalizowano dekretem Beruta.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych urządzało tu przejęcia, przyjmowało ambasadorów. W pałacyku pracowali także prezydenci. Ostatnim był prezydent elekt Andrzej Duda.

Kim jest nowy właściciel? Roman Karkosik na liście najbogatszych Polaków Forbes zajmuje 12. pozycję z majątkiem wycenianym na 1,34 mld zł. Jest głównym akcjonariuszem Boryszewa. Inwestuje głównie w branży chemicznej. To drugi pałacyk, który zdecydował się kupić Karkosik. W jego portfelu znajduje się także pałac w Kikole pod Toruniem.

Zdjęcia: CC