Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Pałac Łochów. Jak wskrzesza się polskie dworki?

Pałac Łochów. Jak wskrzesza się polskie dworki?

Ivon

Właścicielem Pałacu Łochów jest Grupa Arche, która buduje hotele i mieszkania w Warszawie m.in. Woronicza Park, Villa Wogla, a także lofty w Łodzi – Tobaco Park w dawnej fabryce tytoniu. Gdy deweloper przejmował zabytek na początku nowego milenium, Pałac Łochów był praktycznie ruiną. Wymagał gruntownego remontu i częściowej odbudowy. Prace nad koncepcją inwestor powierzył warszawskiemu architektowi Markowi Bulakowi, który w zniszczonym zabytkowym pałacyku miał zorganizować luksusowy hotel.

– Gdy rozpoczynałem pracę nad projektem pałac był praktycznie ruiną z podjętą nieudolną próbą remontu. Zabudowania były zdewastowane, park zniszczony, a na dodatek brakowało dokumentacji na temat pierwotnego wyglądu zabytku. Po pięciu latach remontu udało się przywrócić dawną świetność i XIX-wieczny klimat – mówi architekt Marek Bulak z pracowni projektowej Bulak Projekt.

Renowacja obiektów zakończyła się w 2008 roku. Powstał w nim hotel z centrum konferencyjnym. Ze względu na obecność drewnianego kościółka, na terenie kompleksu, to jedno z ulubionym miejsc nowożeńców, którzy chętnie organizują tu wesela.

Pałac z historią

Pałac Łochów pod Warszawą, jest jednym z setek pozostawionych polskich dworków. Obiekt miał sporo szczęścia, ponieważ w odpowiednim momencie inwestor znalazł dla niego nową funkcję i postanowił ocalić. Zabudowania okazały się idealne na organizację apartamentów i pokoi hotelowych. Wykorzystano wartość historyczną dla celów promocyjnych hotelu.

Hotel Pałac Łochów

Pałacyk został wybudowany w XIX wieku. Wykonano go na zamówienie Józefa hrabiego Hornowskiego. W pierwszej fazie budynek miał tylko jedną kondygnację. W latach 50-tych XIX wieku, rozbudowano go jednak zgodnie z projektem Bolesława Pawła Podczaszyńskiego. Na froncie pojawił się portyk z kolumnami. Wnętrza urządzono w obowiązującym i modnym w XIX wieku stylu neogotyckim. Pałac Łochów przechodził przez ręce wielu znanych polskich rodów arystokratycznych. Bywała tu rodzina Hornowskich, Downarowiczów, Kurnatowskich, a nawet Zamoyskich. W pałacyku często pojawiał się Cyprian Kamil Norwid. Przebywając w gościnie u wujostwa, czerpał inspiracje z natury. Do rozbudowy i rozwoju folwarku szczególnie przyczynił się hrabia Zdzisław Zamoyski. Później w dworku zamieszkała jego córka z mężem hrabią Erykiem Kurnatowskim. Po II wojnie światowej pałacyk został znacjonalizowany. Urządzono w nim świetlicę, pocztę, a także kwatery dla robotników, którzy pracowali na roli. Rozebrano część obiektów, a główny gmach był dewastowany. O dawnej świetności tego miejsca świadczył jedynie ozdobny piec kaflowy i pozostałe fragmenty stiuków.

Pałac Łochów położony jest nad rzeką Liwiec niedaleko Warszawy.

Bliskość stolicy stała się zachętą dla inwestora, który postanowił w odrestaurowanym obiekcie urządzić hotel i spore centrum konferencyjne. W obiektach stworzono aż siedem sal konferencyjnych różnej wielkości, a także apartamenty i pokoje.

– Odrestaurowanie i stworzenie wnętrz o zabytkowym, ale funkcjonalnych charakterze wymagało sporo pracy. To był trudny budynek, który wymagał szeregu prac adaptacyjnych oraz konserwatorskich – mówi Marek Bulak. – Zachowana dokumentacja dotyczyła jedynie elewacji budynku, brakowało jednak informacji na temat wyposażenia pałacu.

Hotel znajduje się w pałacu, oficynie, a także wozowni. Każdy z obiektów urządzony jest w innym stylu, zgodnie ze swoich charakterem.

W Pałacu odwzorowano XIX-wieczne wnętrza.

– Niestety nie mieliśmy archiwalnych materiałów, na podstawie których moglibyśmy odtworzyć wnętrza obiektu. Zdecydowaliśmy się zatem na zachowanie XIX-wiecznego stylu i urządziliśmy wnętrza zgodnie z duchem epoki – mówi Marek Bulak.

W pałacu nie brakuje ozdobnych sztukaterii, marmurów i parkietów. W oficynie z kolei oryginalne i surowe mury, fragmenty kominów zostały połączone ze stylizowanymi meblami i elementami wyposażenia wnętrz. Oryginalny styl zachowała również wozownia. Wnętrza urządzono w nurcie ziemiańskim i sielankowym.

– Wozownia była w bardzo złym stanie i wymagała odbudowy. We wnętrzach dominuje drewno, tynki rustykalne – mówi Bulak.

W sąsiedztwie pałacu wybudowano nowy obiekt, w którym zlokalizowano galerię sztuki. Cały kompleks otoczony jest XIX-wiecznym parkiem. Podczas renowacji obiektów przeprowadzono też rewaloryzację terenów parkowych.

– Z gruzu i ziemi pozostałych po pracach budowlanych zdecydowaliśmy się zbudować kamienną grotę. Tego typu elementy często pojawiały się w XIX-wiecznych zespołach parkowych – mówi Bulak. – Na terenie parku znajduje się również odrestaurowany drewniany kościółek, w którym organizowane są ceremonie ślubne.

Fot. Grupa Arche