Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Pałac Brzeźno NIE został odrestaurowany z pomocą unijnych dotacji

Pałac Brzeźno NIE został odrestaurowany z pomocą unijnych dotacji

Wpis gościnny

„Ten pałac NIE został odrestaurowany z pomocą unijnych dotacji”. Pałac Brzeźno pod Wrocławiem. To przed wejściem do tego wyremontowanego niedawno pałacu widnieje tabliczka z takim właśnie napisem. Właścicielka obiektu, Marzena Gradecka podkreśla, że podczas swojej kariery zawodowej nigdy nie otrzymała od nikogo pomocy finansowej, i że zamierza kontynuować tę „tradycję”.

W dobie ogromnej popularności unijnych dotacji, z pewnością taki wyczyn należy docenić. Co roku ogromne pieniądze przeznaczane są na rewitalizacje zabytkowych obiektów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Powszechne jest dosyć błędne myślenie, że otrzymane od Unii Europejskiej pieniądze są „darmowe”. Co więcej, w samej tylko Polsce można znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki przypadków bardzo źle zagospodarowanych, ogromnych pieniędzy otrzymanych z Unii Europejskiej.

Pałac Brzeźno

Wystarczy przypomnieć, że na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na rewitalizację polskich miast 25 mld złotych. Pokusa i szansa na otrzymanie takich pieniędzy jest więc dosyć duża. Tym bardziej należy docenić samodzielność Pani Marzeny.

Jak sama podkreśla, nie ma ma ona „wrogiego stosunku do Unii i dotacji”. Napis umieścił jej syn, robiący na Kings College w Londynie doktorat z filozofii politycznej. Jak dodaje:

Nigdy nie pozyskaliśmy ani złotówki z dotacji dla żadnego z naszych biznesów, czy jakiejkolwiek innej aktywności.

Pałac Brzeźno

Jednym z najciekawszych elementów długiej historii wsi są dzieje brzeźnieńskiego kompleksu pałacowo-parkowego, w którym dziś, dzięki staraniom i zaangażowaniu wielu osób, mogą Państwo w pełni poczuć urok i atmosferę dawnych lat świetności.

Pierwszymi właścicielami wsi był wpływowy ród von Kospothów, który w wiekach XVIII i XIX posiadał liczne włości na terenie Dolnego Śląska. Prawdopodobnie to oni postawili w miejscu dzisiejszego pałacu pokaźny majątek szlachecki, ponieważ pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z 1886 roku.

Kilkanaście lat później, na przełomie wieków, majątek w Brzeźnie przeszedł w ręce Artura von Zastrowa, który przebudował obiekt i nadał pałacowi kształt podziwiany do dziś. Należy jednak pamiętać, że po drugiej wojnie światowej bardzo blisko było, by pałac podzielił losy innych obiektów szlacheckich, które znajdowały się w okolicy. Mianowicie w czasach PRL-u majątek został przejęty przez państwo, które przeznaczyło go na PGR oraz przedszkole, przez co pałac stopniowo popadał w ruinę…

Źródło: http://www.palacbrzezno.pl/historia/ i http://natemat.pl/188641,milionerka-kupila-zrujnowany-palac-i-jedna-tabliczka-zawstydzila-wawel-malbork-i-wilanow