Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » „Orzeł i Krzyż” – największe widowisko historyczne w Polsce

„Orzeł i Krzyż” – największe widowisko historyczne w Polsce

Ivon

„Orzeł i Krzyż” – największe widowisko historyczne w Polsce – będzie można zobaczyć latem w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Stare probostwo zmieni się w wielką scenę dla kilkuset aktorów, którzy zabiorą nas w półtoragodzinną podróż po historii Polski: od legendarnych Piastów, przez Chrzest Polski i koronację Bolesława Chrobrego, aż po triumfy husarii, Solidarność i przesłanie Jana Pawła II.

Stowarzyszenie „Dzieje” już po raz ósmy wystawi w Murowanej Goślinie widowisko historyczne, jednak w tym roku będzie to spektakl z wyjątkowym rozmachem. W czerwcu i lipcu na scenie pojawi się m.in. kilkuset aktorów-wolontariuszy, husaria na koniach i liczne bractwa rycerskie.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to doskonała okazja, by przypomnieć o naszych korzeniach – wyjaśnia Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia „Dzieje”. – Chcemy przedstawić historię narodu w twórczy sposób, z wykorzystaniem efektów specjalnych, setek aktorów oraz gry światła i obrazów. Szacujemy, że wystawiane dwanaście razy widowisko przyciągnie w tym roku do Murowanej Gośliny ponad 20 tysięcy widzów.

Scenarzysta – historyk i poeta dr hab. Jacek Kowalski – wybrał kilka najważniejszych momentów z naszej historii i, jak mówi, zamienił je w barwny fresk, dzięki któremu namalował 1,5-godzinną podróż od Piastów, przez Chrzest Polski i koronację Bolesława Chrobrego, aż po triumfy husarii, Solidarność i przesłanie Jana Pawła II. Przewodnikiem po spektaklu będzie Stańczyk, legendarny błazen zatroskany losami Polski.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” będzie odbywać się na terenie Parku „Dzieje”, wzorowanego na jednej z największych atrakcji Francji – Puy du Fou.

W Murowanej Goślinie powstaje park historyczny z obozowiskiem rycerskim, kuźnią, stanowiskiem archeologicznym, warsztatem tkackim i garncarskim. Uroczyste otwarcie planowane jest 11 czerwca.

Na widowisko będzie można przyjechać samochodem lub skorzystać ze specjalnego pociągu Kolei Wielkopolskich, ze stacji Poznań Główny do Murowanej Gośliny oraz z powrotem za 5 zł. Organizatorzy przewidzieli także zniżkę dla grup. Terminy widowisk: 30 czerwca; 1, 2, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 21, 22, 23 lipca 2016 r. Więcej informacji i bilety na stronie www.parkdzieje.pl.

Zdjęcia: wdobrymkadrze.pl