Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Średniowieczne opactwo Fontevraud zaprasza na bachanalia

Średniowieczne opactwo Fontevraud zaprasza na bachanalia

Ivon

Gigantyczne drewniane „wymiona”, a w nich ponad 2 tys. litrów białego, różowego i czerwonego wina – taką niecodzienną instalację przygotowały dwa francuskie biura w murach średniowiecznego opactwa Fontevraud, największej tego typu budowli we Francji.

Studia Barreau et Charbonnet i Metalobil z Nantes są autorami instalacji Pi5, która będzie główną atrakcją festiwalu „Miasto Idealne”, odbywającego się w Fontevraud od 4 czerwca do 4 listopada.

Średniowieczne opactwo Fontevraud zaprasza na bachanalia

Projekt składa się z 5 stożkowatych drewnianych naczyń zawieszonych wewnątrz zabytkowych wykuszy. 6-metrowe „wymiona” pokryte są sosnowymi gontami i zakończone korkami przypominającymi dziecięce smoczki. Każdy gość będzie mógł przy pomocy takiego smoczka nalać sobie wina, jabłkowego soku z lokalnych sadów lub wody. Projekt ma nawiązywać do rzymskiej legendy o Romusie i Remulusie – porzuconych nad rzeką dzieci, które zostały wykarmione przez wilczycę i założyły Rzym.

Opactwo położone pośród winnic Saumur zostało zbudowane w 1110 roku i pełniło kilka funkcji, m.in. było miejscem orgii miejscowej arystokracji. W 1804 Napoleon Bonaparte przeznaczył kompleks budynków na więzienie, z czasem Fontevraud stało się jednym z cięższych zakładów karnych we Francji, od 1975 w budynku działa Centrum Kultury Zachodniej, a kompleks został udostępniony turystom.

Zdjęcia i wizualizacje: Barreau et Charbonnet i Metalobil