Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Okrąglak skończył 60 lat i ma nowego właściciela

Okrąglak skończył 60 lat i ma nowego właściciela

Ivon

Poznański Okrąglak ma nowego właściciela. Belgijska spółka developerska Immobel, tuż po obchodach 60-lecia symbolu Poznania, sprzedała biurowiec angielskiemu inwestorowi. Nazwa inwestora jest jeszcze tajemnicą, podobnie, jak przeznaczenie budynku.

Immobel był właścicielem Okrąglaka od 2011 roku. Spółka przeprowadziła w nim gruntowny remont i przekształciła najsłynniejszy poznański dom towarowy w biurowiec. W grudniu świętowano 60 urodziny budynku.

Kto został nowym właścicielem? Projekt Okrąglak, czyli Okrąglak wraz z Kwadraciakiem na początku 2016 roku kupił inwestor z Londynu, który na razie chce zachować anonimowość. Nieznany pozostaje nie tylko inwestor, ale także kwota transakcji i ewentualne przeznaczenie budynku. Obecnie funkcjonują w nim biura, siedziby banków oraz kancelarii prawnych. Mieści się tu także szkoła językowa i restauracja.

Okrąglaka wybudowano w 1954 roku według projektu architekta Marka Leykama. Wielkie otwarcie odbyło się rok później. Był to niezwykle odważny projekt, jak na polskie realia.

Okrąglak - budowa

Dr inż. arch. Grażyna Kodym-Kozaczko ze Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu podczas grudniowych obchodów 60 urodzin, podkreśliła, że był to pierwszy budynek w Poznaniu, do którego budowy użyto prefabrykatów.

– Okrąglak to walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Obiekt jest typowym przykładem PRL-owskiego modernizmu – tłumaczyła dr Kodym-Kozaczko.

Okrąglak początkowo pełnił rolę domu towarowego.

Na otwarcie przyszło tak dużo ludzi, że kolejnego dnia budynek zamknięto na czas remontu. Klienci poniszczyli bowiem stoiska, interweniowała milicja. Dziewięciokondygnacyjny budynek, przypominający walec, szybko stał się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Poznaniu. Leykam, architekt który zaprojektował budynek, wybrał kształt walca, żeby widok na budynek z okalających go ulic był zawsze taki sam.

W Okrąglaku można było dostać wszystko: od słodyczy, po przybory szkolne czy modne ubrania. Dla Poznaniaków był to najważniejszy budynek w mieście. Powoli Okrąglak przegrywał jednak z powstającymi w Poznaniu hipermarketami i galeriami handlowymi. Ostatecznie zamknięto go w 2009 roku. Dwa lata później budynek kupiła belgijska spółka Immobel i rozpoczęła gruntowny remont oraz adaptację obiektu na pomieszczenia biurowe. Odnowiono elewację budynku, a także słynne schody w środku budynku.

Okrąglak klatka schodowa

W międzyczasie, w 2003 roku Okrąglak został wpisany na listę zabytków, jako przykład peerelowskiego modernizmu. Trzy lata później kapituła konkursu Złotego Quadro, ustanowionej przez władze Poznania, uznała Dom Towarowy „Okrąglak” najpiękniejszym poznańskim budynkiem powstałym w drugiej połowie XX wieku i przyznała pośmiertnie Złotego Quadro jego autorowi – Markowi Leykamowi. Oryginał nagrody przekazany został synowi architekta.

Choć dom towarowy przegrał z galeriami handlowymi na początku XXI wieku, budynek nadal pozostał symbolem Poznania. Przeprowadzono gruntowny remont wnętrz, jak i elewacji, dzięki czemu charakterystyczna modernistyczna bryła znów wygląda nowocześnie. Pod koniec 2015 roku świętowano 60 urodziny Okrąglaka. Niedługo po obchodach, w połowie stycznia spółka Immobel poinformowała, że sprzedała budynek inwestorowi z Londynu. Na razie nie wiadomo, jaką funkcję będzie pełnił w przyszłości poznański Okrąglak.

Fot. Materiały Colliers International, zarządcy budynku