Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Ogromne zainteresowanie pamiątkami po Margaret Thatcher

Ogromne zainteresowanie pamiątkami po Margaret Thatcher

Ivon

Ponad 4,5 mln funtów przyniosły dwie aukcje 418 osobistych rzeczy Margaret Thatcher w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie. Sensacją okazała się figurka amerykańskiego orła bielika, którą brytyjska premier otrzymała w 1983 roku od prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Regana. Została sprzedana anonimowemu nabywcy 30 razy drożej niż wstępna szacowana jej wartość.

236 lat po tym, jak James Christie zorganizował sprzedaż wspaniałej kolekcji sztuki pierwszego premiera Wielkiej Brytanii, Roberta Walpole’a, córka Margaret Thatcher, zdecydowała się wystawić w londyńskim domu aukcyjnym pamiątki po swojej matce. Wcześniej Carol próbowała przekazać rodzinne przedmioty londyńskiemu muzeum, ale nie włączono ich do zbioru, gdyż uznano, że mają znikomą wartość.

Tymczasem aukcje okazały się wielkim sukcesem, wzięli w nich udział kolekcjonerzy z 41 krajów i pięciu kontynentów, którzy zażarcie licytowali ceny. Sprzedano wszystkie wystawione pamiątki po Margaret Thatcher.

– Klienci z całego świata skorzystali z tej jedynej w życiu okazji do nabycia przedmiotów, które dają im wgląd w publiczne i prywatne życie pierwszej kobiety premier, która była politycznym gigantem na światowej scenie – powiedział Adraian Hume-Sayer, prowadzący aukcję. – Odpowiedź rynku na te historyczne aukcje natychmiastowa, a ogólny wynik sprzedaży mocno przekroczył szacunki.

Rekordowa okazała się sprzedaż figurki orła bielika z 1980, którą wyceniano na 5-8 tys. funtów a sprzedano za 266,5 tys. funtów. Licytacja trwała 6 minut i była niezwykle intensywna, czterech uczestników podbijało cenę siedząc w sali aukcyjnej domu Christie’s w Londynie, sześciu łączyło się telefonicznie a trzy osoby licytowały online. Nabywca pozostał anonimowy.

Drugim przedmiotem pod względem osiągniętej wartości była czerwona rządowa aktówka na dokumenty, sprzedana za 242,5 tys. funtów, przy oczekiwanej cenie 5 tys. funtów. Zresztą wszystkie wystawione przedmioty zlicytowano drożej niż wstępne szacunki. Strój parlamentarny Margaret Thatcher, wyceniany na 1800 funtów, został sprzedany za ponad 81 tys. funtów, oryginalny satyryczny rysunek Nicolasa Garlanda został sprzedany za 52 tys. funtów, przy przewidywanej cenie pół tys. funtów, a odlew dłoni z brązu z Muzeum Madame Tussauds, osiągnął cenę ponad 40 tys. funtów, przy oczekiwanej kwocie 600 funtów.

Atrakcją aukcji była też ślubna suknia Żelaznej Damy, w której Margaret poślubiła Denisa Thatchera 13 grudnia 1951 roku. Ceremonia odbyła się w kaplicy Wesley na West End w Londynie. 26-letnia Margaret miała wtedy na sobie suknię uszytą z granatowego aksamitu, toczek z takiego samego materiału, ozdobiony różowymi strusimi piórami i welurową mufkę ze srebrnym zapięciem w stylu art deco. Strój inspirowany portretem Georgiany księżnej Devonshire pędzla Thomasa Gainsborough, został zlicytowany za 25 tys. funtów.

Z 233 przedmiotów oferowanych na aukcji internetowej największą cenę osiągnął perłowy naszyjnik sprzedany za 62,5 tys. funtów (wstępna cena 800 funtów) oraz torebka używana przez premier podczas ostatniej wizyty na Downing Street. Sprzedano ją za 47,5 tys. funtów, choć wyceniano na 1500 funtów.

Po aukcjach brytyjska prasa rozpisywała się na temat konfliktu, jaki powstał między dziećmi Margaret Thatcher, Carol i jej bratem bliźniakiem Markiem. Syn premier miał być oburzony tym, że siostra wystawiła na licytację pamiątki po matce i zapowiedział, że ze swoją częścią rodzinnego majątku nigdy tego nie zrobi.

Zdjęcia: Dom aukcyjny Christie’s