Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Detektyw odzyskał skradzione obrazy Salvadora Dalí i Łempickiej

Detektyw odzyskał skradzione obrazy Salvadora Dalí i Łempickiej

Ivon

Arthur Brand, holenderski detektyw tropiący zrabowane działa sztuki, ogłosił na Twitterze, że udało się odzyskać dwa obrazy skradzione z prywatnego muzeum w Holandii. Jeden to dzieło Salvadora Dalí z 1941 roku „Adolescence”, drugi to olej Tamary Łempickiej „La Musicienne” z 1929 roku, który został pokazany w teledysku Madonny. Obrazy wykorzystano, jako źródło zapłaty w gangsterskich porachunkach.

Do zuchwałej kradzieży obrazu Salvadora Dalí i Tamary Łempickiej doszło 1 maja 2009 roku w Muzeum Sztuki Realizmu w Spanbroek w północnym rejonie Holandii.

W ciągu dnia grupa uzbrojonych i zamaskowanych złodziei zaatakowała z bronią w ręku personel muzeum i zrabowała dzieła. Zanim na miejscu pojawiła się policja przestępcy zapakowali obrazy do dwóch ciężarówek i uciekli.

La Musicienne Tamary Łempickiej

Policja miała spore trudności z namierzeniem sprawców i cennego łupu, bo obrazy krążyły między gangami, jako forma zapłaty. Szacuje się, że mogło dojść nawet do dziesięciu takich transakcji. W końcu obrazy trafiły do ludzi, którzy nie chcieli mieć nic wspólnego ze skradzionymi obrazami. Po długich negocjacjach detektyw Arthur Brand przekazał dzieła do brytyjskiej policji w Scotland Yardzie. Brand uważa, że to wielki sukces, bo zaledwie 5 procent skradzionych dzieł sztuki udaje się kiedykolwiek odzyskać.

Adolescence Salvadora Dalí

Skradziony obraz Salvadora Dalí pochodzi z początków jego twórczości i przedstawia autoportret artysty z jego nianią. Bardziej znany jest obraz Tamary Łempickiej, bo Madonna wykorzystała go w teledysku piosenki „Vogue” z 1990 roku. Piosenkarka jest wielką miłośniczką malarki i posiada sporą kolekcję jej dzieł.

Foto: Twitter