Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Nowe pasaże i odnowione fabryki w centrum Łodzi

Nowe pasaże i odnowione fabryki w centrum Łodzi

Joan

Tomasz Piotrowski, dyrektor biura prezydenta miasta Łodzi, przedstawił najbliższy plan rewitalizacji centrum miasta. Odrestaurowane mają być dwie zabytkowe fabryki, które później połączy wspólny pasaż. W ramach tego samego kwartału planowane jest kolejne przebicie. Czy mieszkańcom spodobają się nowe pasaże w centrum Łodzi?

Magistrat zapowiedział rewitalizację zabytkowych fabryk, które przetrwały w samym centrum Łodzi.

Chodzi o dawną fabrykę przy ul. Sienkiewicza 61A i 63. Gmach przy ul. Sienkiewicza 61A zostanie odnowiony i zaadoptowany na biura dla urzędników. Mają się tam znaleźć wydziały urzędu miasta. Wcześniej mówiło się o stworzeniu w tym miejscu lokali kreatywnych. Urząd Miasta ogłosił konkurs na rewitalizację zabytkowych fabryk i stworzenie na dachu zielonych ogrodów. Niestety przez sprawy spadkowe urzędnicy nie zdążyli przygotować ostatecznego projektu. Złożono więc gotowy projekt ekipy prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, żeby nie stracić unijnego dofinansowania.

– Gdybyśmy nie ulokowali urzędu przy ul. Sienkiewicza 61A, nie mielibyśmy szansy na sfinansowanie projektu – mówi Tomasz Piotrowski i tłumaczy, że jest to spowodowane zawirowaniami prawnymi przez osoby, które zgłosiły się jako właściciele budynku zaraz po tym jak przedstawiono plany rewitalizacji fabryki i stworzenia w niej lokali kreatywnych. Piotrowski dodał, że biura i usługi mają zostać zlokalizowane w sąsiednim budynku. Tam też zostaną przeniesione lokale kreatywne, które mieszczą się pod numerem 61A.

Na dachu fabryki ma jednak powstać pierwotnie planowany i zaprojektowany zielony ogród dostępny dla wszystkich mieszkańców. Wjazd zaplanowano windą od strony Pasażu Schillera. Z kolei w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 na 800 metrach kwadratowych znajdą się mieszkania komunalne.

Plany władz nie kończą się na renowacji fabryk i kamienic. One są tylko częścią większej przebudowy centrum Łodzi. Chodzi o przebicia w kwartałach ulic i stworzenie nowych pasaży.

– Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, posesja przy ul. Sienkiewicza 61A i 63 oraz przy Piotrkowskiej 118 zostaną połączone w jeden wspólny pasaż – mówi Tomasz Piotrowski.

Nowy pasaż ma połączyć ulicę Nawrot z pl. Komuny Paryskiej. Maciej Musiał, projektant tej przebudowy, wyjaśnia, że dzięki temu nie tylko polepszy się obsługa wewnątrz kwartałów tzn. doprowadzenie instalacji i dojazd służb miejskich, ale także zwiększy się intensywność zabudowy. Łódź ma bowiem sporo niewykorzystanej przestrzeni w samym centrum miasta.

– Przy tej okazji powstaną nowe fronty zabudowy, odkryjemy także istniejącą wewnątrz kwartałów zieleń – mówi Maciej Musiał.

Pod placem Komuny Paryskiej ma powstać podziemny parking. Miasto prowadzi już rozmowy z prywatnymi inwestorami. Wartość rewitalizacji kwartału i zabytkowej architektury szacuje się na 40-60 mln zł. Pod koniec tego roku ma zostać złożony wniosek o dofinansowanie inwestycji. Prace potrwają kilka lat.

Zdjęcia: materiały prasowe UMŁ