Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Odnowiona Galeria Zaspa z historycznymi motywami

Odnowiona Galeria Zaspa z historycznymi motywami

Ivon

Galeria Zaspa, jedno z najstarszych centrów handlowych w Gdańsku, która mieści się w starym hangarze lotniczym została przebudowana i wyremontowana. 22 kwietnia odbędzie się oficjalne otwarcie, choć pierwsi najemcy rozpoczęli działalność już kilka dni temu.

Galeria Zaspa (dawniej ETC) po przebudowie ma ponad 8.800 mkw. powierzchni, na której znajdzie się 40 sklepów i punktów usługowych.

Obiekt ma ciekawą historię sięgającą lat 20-tych XIX w. W 1820 roku na tych terenach został utworzony ośrodek ćwiczeń wojsk pruskich. 100 lat później powstał budynek, który pełnił funkcję hangaru lotniczego, a przez wiele lat jego przeznaczenie zmieniało się kilkukrotnie od portu lotniczego, przez dworzec autobusowy aż po centrum handlowe. Po modernizacji znajdziemy w galerii różne nawiązania do historii budynku: przy głównym wejściu znajduje się słup stylizowany na skrzydło samolotu, ściany wewnątrz galerii mają charakterystyczne wcięcia odzwierciedlające ślady samolotów na niebie. W centrum zostanie także zamieszczona galeria historycznych zdjęć.

Podczas przebudowy wzmocniono konstrukcję oraz zmodernizowano wnętrza i elewację obiektu, przebudowano też układ komunikacyjny wewnątrz centrum, zainstalowano nowe schody ruchome oraz windę. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. Do dyspozycji klientów jest także parking na 215 miejsc oraz stojaki na rowery.

– Rynek powierzchni handlowych jest w Polsce już w dużym stopniu nasycony, dlatego odświeżanie centrów starszej generacji daje ogromny potencjał. Tego rodzaju obiekty mają długą tradycję handlową, wierną grupę klientów i dużą rozpoznawalność – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park. – Dostosowywanie ich do potrzeb współczesnego klienta, a także nadanie im nowych funkcji stwarza możliwość rozwoju w doskonałych pod kątem potencjału handlowego lokalizacjach.

Stefan Ausch z Akron Group dodaje, że inwestorom zależało nie tylko na dostosowaniu galerii do aktualnych potrzeb najemców i klientów, ale jednocześnie na wyraźnym nawiązaniu do ciekawej historii obiektu.

Za prace budowlane, które trwały od lipca 2015 roku, odpowiadała firma Budimex. Autorem koncepcji elewacji galerii jest austriackie biuro ATP Architekten Inginieure, projekt budowlany i wykonawczy wykonała pracownia Alicja i Andrzej Andrzejewscy z Gdyni. Budynek jest okalany siatką zaprojektowaną w technice 3D przez Przemysława Mac. Stopę, architekta i założyciela biura projektowego Massive Design.

Zdjęcia: Materiały prasowe Capital Park