Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Odnaleziono grób Arystotelesa. Zobacz symulację w 3D

Odnaleziono grób Arystotelesa. Zobacz symulację w 3D

Joan

Po 2400 latach odnaleziono grób Arystotelesa, uważanego za filozofa wszechczasów. Według greckiego archeologa Kostasa Sismanidisa znajduje się on w ruinach antycznej Stagiry.

W antycznych ruinach na Chalkidiki odkryto grób Arystotelesa już w 1996 roku.

20 lat trwały badania nad potwierdzeniem autentyczności grobu greckiego filozofa. Do teraz nie było jednak wiadomo, czy w odkrytym przez archeologów grobie w rzeczywistości spoczął jeden z najważniejszych myślicieli na świecie.

Odnaleziono grób Arystotelesa w Stagirze

Archeolodzy opisali swoje poszukiwania i wyniki badań w trzytomowym opracowaniu. Wkrótce ma ono zostać opublikowane. Badacze poinformowali już jednak o wynikach swoich prac na specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej w Salonikach na Uniwersytecie Arystotelesa. Potwierdzili autentyczność odkrytego 20 lat temu grobowca.

– Potwierdziliśmy odkrycie ołtarza oraz drogi prowadzącej do grobowca, które opisywano w księgach. Znajdowały się bardzo blisko rynku miejskiego – mówił podczas konferencji prasowej Sismanidis. – Wkrótce opublikujemy trzytomową pracę z szczegółowym opisem naszych odkryć i badań.

Dzięki temu odkryciu Chalkidiki może stać się celem turystów z całego świata. Arystoteles, był uczniem Platona i nauczycielem Aleksandra Wielkiego. Założył słynną szkołę filozoficzną, dzięki której dla wielu stał się najważniejszym i najwybitniejszym filozofem wszechczasów. Arystoteles urodził się w Stagirze na Chalkidiki w 384 roku przed Chrystusem. Zmarł w wieku 62 lat w Chalkis, ale jego prochy przeniesiono do Stagiry.

Według badaczy Arystoteles spoczął w grobowcu w kształcie podkowy z marmurową posadzką. Grobowiec znajdował się w samym centrum Stagiry, dzięki czemu miał charakter publiczny. Przed grobowcem ustawiono ołtarz, a całość schowano pod wysoką na dziesięć metrów kopułą. Grobowiec został zniszczony przez Bizantyjczyków. W jego miejscu zbudowano później kwadratową wieżę.

Grecka telewizja Greek Reporter stworzyła komputerową symulację grobowca w 3D. Dzięki niej możemy zobaczyć, jak wyglądało miejsce spoczynku Arystotelesa.

Zdjęcia: CC/ en.protothema.gr