Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Odbudują willę Miesa van der Rohe w Gubinie?

Odbudują willę Miesa van der Rohe w Gubinie?

Ivon

Willa Wolfa w Gubinie była jednym z pierwszych modernistycznych budynków w Europie. Wybudowana w 1926 roku według projektu Miesa van der Rohe, została zniszczona podczas II wojny światowej. 11 marca rusza polsko-niemiecka inicjatywa odbudowy willi w skali 1:1 w pierwotnej lokalizacji.

Willa Wolfa w Gubinie była pierwszym modernistycznym budynkiem jednego z najsłynniejszych europejskich architektów Miesa van der Rohe. Budynek nazywany jest „pra-willą klasycznego modernizmu”. Willa została zniszczona podczas II wojny światowej. Choć przypisuje się jej historyczną rolę jest mało znana w Polsce i Europie. Rekonstrukcja ma to zmienić.

Władze miasta, we współpracy z architektami, historykami i miłośnikami architektury chcą odbudować modernistyczną willę jako model w skali 1:1 na skarpie Nysy, gdzie stała pierwotnie.

– To polsko-niemiecka inicjatywa z okazji jubileuszu 100-lecia Bauhausu w roku 2019 i 50-lecia śmierci ostatniego dyrektora Bauhausu w Dessau i Berlinie Ludwiga Miesa van der Rohe – tłumaczy Anna Stryszewska-Słońska, architekt z biura Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o, która jest zaangażowana w projekt odbudowy. Pracownia ma na swoim koncie bardzo udany projekt adaptacji XIV wiecznej Fary w Gubinie na centrum kultury i sztuki.

Inaugurację polsko-niemieckiej inicjatywy i projektu zaplanowano na 11 marca, podczas konferencji w Bibliotece Państwowej w Berlinie. Mają się tam pojawić wszystkie osoby, które są zaangażowane w projekt. Trwa też pozyskiwanie funduszy. Według wstępnych szacunków na odbudowę Willi Wolfa w skali 1:1 potrzeba około pięciu milionów złotych. Ostateczna kwota będzie znana po wykonaniu kompleksowej dokumentacji projektowej odbudowy.

Co znajdzie się w willi? Ma tam być muzeum poświęcone twórczości Miesa Van Der Rohe. Władze Gubina mają nadzieję, że pierwsza modernistyczna willa Miesa van der Rohe przyciągnie fanów architektury z całego świata.

Mies van der Rohe zaprojektował dom dla fabrykanta kapeluszy Ericha Wolfa.

– To pierwsza w Europie modernistyczna willa Miesa van der Rohe, dlatego inicjatywa jej odbudowy jest tak cenna – mówi Anna Stryszewska-Słońska.

Architekci zwracają uwagę, że to właśnie w gubińskim domu, van der Rohe po raz pierwszy zastosował rozwiązania przestrzenne i materiały, które pojawiały się jedynie w projektach na papierze. Stały się one bardzo ważne w późniejszej pracy. Pomieszczenia zostały pogrupowane zgodnie z funkcjami. Tym samym na parterze znalazła się m.in. biblioteka i jadalnia i pokój gościnny. Strefa sypialniana jest piętro wyżej. Zamiast okien dzielonych na mniejsze części, Mies zastosował duże powierzchnie szyb.

Willa była pięknie położona nad brzegiem Nysy. Z okiem rozpościerał się widok na rzekę i miasto. Architekci podkreślają fakt, że tak nowoczesny budynek powstał wówczas w niewielkim przemysłowym mieście Gubin. Willa stała w tym miejscu zaledwie 19 lat. Została zburzona pod koniec II wojny światowej.

–Willa Wolfa była pierwszą realizacją Miesa van der Rohe poza Berlinem – mówi Stryszewska-Słońska.

Pozostały po niej tylko czarno-białe fotografie. Pod koniec lat 90-tych rozpoczęto w tym miejscu badania archeologiczne. Zespół pod kierunkiem dr Jarosława Lewczuka z Zielonej Góry i prof. Leo Schmidta z Cottbus, ukazał w 2001 roku części piwnicy Willi Wolfa. Pięć lat później zorganizowano tu wystawę poświęconą twórczości Miesa van der Rohe, a na fundamentach zamieszczono punkty informacyjne.

Władze miasta i grupa wspierających je osób i instytucji chcą by inwestycja została zakończona w 2019 roku – w roku jubilieuszu 100-lecia Bauhausu. Rozpoczęcie i realizacja inwestycji zależna jest jednak od pozyskania środków finansowych.

– Podczas realizacji zakłada się używanie zarówno materiałów, jak i metod rzemieślniczych z tamtego okresu. Architektoniczne bogactwo tego ważnego i podstawowego przykładu modernizmu ma zostać w ten sposób reaktywowane – mówi podkreśla Stryszewska-Słońska.

Odbudowana ma zostać nie tylko willa, ale także ogród na skarpie. Mies van der Rohe zaprojektował w tym miejscu półki skalne. Otoczenie tworzyło spójną kompozycję z budynkiem i jego wnętrzami. Mies van der Rohe pozostawił po sobie liczne plany tego obiektu, a także zlecone już po ukończeniu budynku, czarno-białe fotografie. Zdjęcia znajdują się w Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku.

Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją budynku w formie planów i makiet na wydziale Architektury i Urbanistyki Wyższej Szkoły Zawodowej (FH) w Poczdamie. Z polskiej strony inicjatywę wspiera Burmistrz Miasta Gubin oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a także liczni architekci i historycy.

Zdjęcia: materiały Niemiecko-Polskiej Inicjatywy Stowarzyszenia Architektonicznej Nagrody Berlin e.V. i miasta Gubin