Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Utracone w czasie wojny obrazy odnalezione w Warszawie

Utracone w czasie wojny obrazy odnalezione w Warszawie

Ivon

Do depozytu Muzeum Narodowego w Warszawie trafiły dwa utracone w czasie II wojny światowej obrazy, jeden pędzla Jana Matejki, drugi Michała Borucińskiego. Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji znaleźli obrazy w dwóch warszawskich mieszkaniach.

Obrazy odnalezione w Warszawie, które przed wojną stanowiły ozdobę dwóch kolekcji prywatnych, zaginęły najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego.

Do tej pory widniały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła Matejki i Borucińskiego wypłynęły jednak na stołecznym rynku antykwarycznym, dzięki czemu udało się je zidentyfikować. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Pierwsze z odnalezionych dzieł to akwarela autorstwa Jana Matejki „Św. Longin patron dzwonkarzy” (o wymiarach 144 x 107 cm), sygnowana monogramem w prawym dolnym rogu. Jest to projekt polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie. Przed wojną obraz był własnością wybitnego warszawskiego kolekcjonera Franciszka Goldberg-Górskiego. Po zaginięciu obraz był oferowany na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych w czerwcu 2010 r., jako „Święty Eligiusz, patron złotników’” i został sprzedany za 22 tys. zł.

Drugi obraz to „Hucułka z dzbankiem” Michała Borucińskiego, olej na tekturze, z ok. 1927 r (o wymiarach 39 x 29 cm). Dzieło pochodzi z przedwojennej warszawskiej kolekcji prywatnej. Przed wojną był eksponowany w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2015 roku obraz był oferowany na sprzedaż w jednym z domów aukcyjnych, jako „Hucułka” i został sprzedany za 4 tys. zł.

Pracownik Wydziału Strat Wojennych dokonał oględzin dzieł i wstępnie potwierdził ich tożsamość z poszukiwanymi obiektami. Obrazy zostały także przebadane w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pozostają w depozycie.