Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Co stanie się z obiektami sportowymi po igrzyskach w Rio?

Co stanie się z obiektami sportowymi po igrzyskach w Rio?

Joan

Właśnie zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Polacy zdobyli na nich 11 medali, plasując się na 33 miejscu w klasyfikacji generalnej. W ciągu kilku dni sportowcy i kibice opuszczą obiekty sportowe, a wioska olimpijska opustoszeje. Jaka czeka je przyszłość? Oby nie popadły w ruinę, jak bywało w przeszłości. Zobacz jak dziś wyglądają dawne olimpijskie obiekty sportowe.

Władze Rio de Janeiro wydały na organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich 12,3 mld euro, z czego 2,13 mld euro kosztowało przygotowanie infrastruktury sportowej – Parku Olimpijskiego i Wioski Olimpijskiej.

13 obiektów sportowych wybudowano od podstaw, a 11 zmodernizowano. Większość pieniędzy pochodziła od prywatnych inwestorów.

Igrzyska Olimpijskie Rio de Janeiro 2016

Wioska olimpijska w dzielnicy Barra de Tijuca w zachodniej części miasta, to z kolei projekt deweloperski . Znajduje się trzy kilometry od Parku Olimpijskiego. Zajmuje powierzchnię 200 tys. mkw. Znajdują się w niej obiekty sportowe, mieszkania dla sportowców, a także kina, salony fitness, centra rozrywki, biura i gabinety odnowy biologicznej.

Wioska olimpijska w dzielnicy Barra de Tijuca

Co stanie się z wioską po igrzyskach?

Inwestorzy chcą wystawić apartamenty na sprzedaż. W wiosce znajduje się 31 budynków mieszkalnych, w których mieści się ponad 3 tys. apartamentów. Inwestorzy mają nadzieję, że znajdą chętnych nabywców. Budowa wioski olimpijskiej kosztowała ok. 750 mln euro. W Rio de Janeiro już ruszyła sprzedaż mieszkań – 2-, 3- i 4- pokojowych. Mają być oddane do użytku w 2017 roku. A co stanie się z obiektami sportowymi? Władze kraju i miasta muszą znaleźć dla nich nowe przeznaczenie i zaadoptować je na centra sportowe i kulturalne. W przeciwnym razie czeka je los, jaki podzieliły obiekty sportowe w Atenach, Sarajewie, Berlinie czy Pekinie.

Zobacz jak dziś wyglądają opuszczone obiekty sportowe i wioski olimpijskie:

Nieczynny tor bobslejowy wybudowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie w 1984 roku. Większość budynków olimpijskich została zniszczona podczas wojny w 1990 roku, w byłej Jugosławii. Na zdjęciu widzimy tor bobslejowy na górze Trebević. (zdjęcie Dado Ruvic/Reuters)

Nieczynny tor bobslejowy wybudowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie

Boisko do softballu wybudowane na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2004 roku w Atenach. Po zakończeniu olimpiady próbowano zrealizować tu różne projekty. Ostatecznie większość obiektów popadła w ruinę. (Zdjęcie Angelos Tzortzinis / AFP Photo)

Boisko do softballu Ateny

Widok na Kayak Slalom Center w Atenach. Obiekt wybudowany na olimpiadę w 2004 roku. (zdjęcie Milos Bicansky/Getty Images)

Widok na Kayak Slalom Center w Atenach

Miejsca dla fotoreporterów na głównym basenie olimpijskim w Atenach. Obiekt wybudowany na olimpiadę w 2004 roku. (zdjęcie Kyodo/Newscom)

główny basen olimpijski w Atenach

To jeden z głównych placów w wiosce olimpijskiej na północnych obrzeżach Aten. Fontanna i marmurowe bloki poświęcone olimpijskimi medalistom są dziś zniszczone i pomalowane graffiti. (zdjęcie Thanassis Stavrakis/Ap Photo)

Wioska olimpijska Ateny

Widok opuszczonych siedzeń na stadionie do gry w baseball w wiosce olimpijskiej w Atenach. Przez kryzys gospodarczy Grecy nie mieli pieniędzy na adaptację opuszczonych obiektów olimpijskich na centra sportowe czy miejsca rozrywki, przez co większość stadionów popadła w ruinę. (zdjęcie Milos Bicanski/Getty Images)

stadionie do gry w baseball Ateny

Stadion olimpijski w Atlancie wybudowany na igrzyska olimpijskie w 1996 roku. (zdjęcie Alan Monther)

Stadion olimpijski w Atlancie

Brama do wioski olimpijskiej w Atlancie. (zdjęcie Erik Lesser, AP Photo)

Brama do wioski olimpijskiej w Atlancie

Wieża w Lake Lanier Olympic Park w Georgii. Tu organizowane były zawody wioślarskie w 1996 roku. (zdjęcie David Goldman/Ap Photo)

Wieża w Lake Lanier Olympic Park w Georgii

Nieczynne korty tenisowe w Stone Mountain Tenis Center wybudowane na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1996 roku.

korty tenisowe w Stone Mountain Tenis Center

Stadion do gry w siatkówkę wybudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku w Pekinie. Budynek w centrum Pekinu popada ruinę. (zdjęcie Davuw Gray/Reuters)

Stadion do gry w siatkówkę Pekin

Tak wygląda dziś tor do zawodów kajakowych w Pekinie. (zdjęcie David Gray/Reuters)

tor do zawodów kajakowych w Pekinie

Opuszczony basen olimpijski, wybudowany na Igrzyska w Berlinie w 1936 roku. (zdjęcie Martin Sachse/Getty Images)

Opuszczony basen olimpijski w Berlinie

Wioska olimpijska z Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. W tych obiektach mieszkali sportowcy (zdjęcie Martin Sachse/Getty Images)

Wioska olimpijska z Olimpiady w Berlinie

Widok nieczynnej skoczni narciarskiej wybudowanej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku w Sarajewie. (zdjęcie Dado Ruvic/Reuters)

Widok nieczynnej skoczni narciarskiej w Sarajewie

Zdjęcia: designyoutrust.com