Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Nowoczesne pawilony przy Kościele św. Jacka w Bytomiu

Nowoczesne pawilony przy Kościele św. Jacka w Bytomiu

Ivon

Jedna z najbardziej znanych pracowni architektonicznych w Polsce – Medusa Group – zaprojektowała przestrzeń i nowe zabudowania w sąsiedztwie neoromańskiego Kościoła św. Jacka w Bytomiu. Nowe obiekty schowano częściowo pod ziemią, by nie przysłoniły zabytkowego gmachu świątyni.

Okolice neoromańskiego Kościoła św. Jacka w Bytomiu są często i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Bytomia miejscem.

Proboszcz parafii chciał nie tylko rozbudować kościół dla potrzeb edukacji i kultury, ale także uporządkować przestrzeń przylegającą do zabytkowego gmachu. Realizacja musiała uwzględniać zarówno religijny, jak i zabytkowy charakter tego miejsca. Monumentalny gmach kościoła św. Jacka wzniesiono w latach 1908-1911. Zaprojektował go katowicki architekt Max Giems, wzorując się na katedrze w Limburgu.

Projekt rozbudowy powierzono pracowni Medusa Group, która w całej Polsce znana jest z udanych rewitalizacji – głównie na Śląsku. To oni przygotowali koncepcję rewitalizacji loftów w Gliwicach, czy Wieży Ciśnień w Bytomiu.

– Z inicjatywy Parafii w zdegradowanym społecznie i ekonomicznie centrum dzielnicy Rozbark powstała nowa przestrzeń służąca lokalnej społeczności jako miejsce kontemplacji i wypoczynku. Nowoczesne budynki mają być przeznaczone do pracy z młodzieżą, organizacji wystaw i koncertów – mówią Przemo Łukasik i Łukasz Zagała, założyciele znanej śląskiej pracowni architektonicznej Medusa Group, którzy przygotowali projekt nowych obiektów.

Projekt wyróżnia się ogromnym szacunkiem, a nawet pokorą do zabytkowego otoczenia. Ogród i skwer przy kościele stanowią tło dla zabytkowego neoromańskiego kościoła. Przestrzeń przylegająca do kościoła stała się częścią dawnego skweru. Plac przykościelny przekształcono w ogród różańcowy, by nawiązać do legendy o św. Jacku. Z tego samego powodu ogród oświetla 20 kul. Św. Jacek był bowiem nauczycielem modlitwy różańcowej. Nie brakuje też innych elementów sakralnych. W ogrodzie znalazły się tablice różańcowe, a także grota maryjna z oczkiem wodnym.

Choć skwer należy do Parafii, służyć ma przede wszystkim mieszkańcom Bytmia. Z tego względu postawiono na otwartość. Skwer ma charakter ogrodu. Można tu odpocząć, spotkać się z bliskimi, pomyśleć.

Zadaniem architektów była rozbudowa istniejącej parafii. Założyciele pracowni Medusa Group postawili na wolnostojące budynki. W ogrodzie wybudowano dwa nowoczesne pawilony.

– Oba budynki, wpisane w układ kompozycyjny nowego zagospodarowania terenu, dzięki współczesnej stylistyce i nowoczesnym materiałom, kontrastują z zabytkowym gmachem neoromańskiego kościoła św. Jacka. Jednocześnie swoją formą i skalą utrzymają historyczną hierarchię znaczeniową miejsca – mówi Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

Projekt charakteryzuje się dużym poszanowaniem zabytkowego kościoła. Większy z obiektów, pawilon sali prób i sceny plenerowej został częściowo ukryty pod ziemią.

– Pokryto go wielospadowym zielonym dachem, wkomponowując w otoczenie, tak aby nie przesłaniał widoku zabytkowego kościoła. Budynek otwiera się przeszkloną fasadą w stronę kościoła, którą w razie potrzeby można otwierać. W ten sposób parter budynku staje się zadaszoną sceną, mogącą służyć w sezonie letnim wydarzeniom plenerowym – mówi Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

W budynku mieszczą się sale prób i ćwiczeń. Wnętrza są proste i surowe, żeby nie przyćmić odbywających się w nich wydarzeń. Jedyną ozdobą są wielkoformatowe wydruki ukazujące wydarzenia z historii dzielnicy Rozbrat.

nowe zabudowania przy Kościele św. Jacka w Bytomiu

W drugim, mniejszym, pawilonie mieści się świetlica i miejsca noclegowe. Podobnie jak pierwszy budynek, został częściowo ukryty pod ziemią. Architektom zależało, żeby bryła w żaden sposób nie konkurowała z architekturą kościoła, dlatego parterowy budynek przykryto dodatkowo zielonym dachem.

Zarówno nowoczesne pawilony, jak i przestrzeń wokół kościoła zaprojektowano w podobnej stylistyce, żeby koncepcja była spójna estetyczne. Dzięki tej rewitalizacji skwer przy Kościele św. Jacka został oddany lokalnej społeczności stając się popularnym miejscem spotkań i odpoczynku.

Projekt powstał w 2012 roku. Inwestycję zrealizowano dwa lata później.

Fot i wizualizacje – materiały Medusa Group