Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Rotunda do wymiany

Rotunda do wymiany

Ivon

W drugiej połowie roku rozpocznie się budowa nowej Rotundy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem kontrowersyjnych, obiektów Warszawy. Projekt powstał w krakowskiej pracowni architektonicznej Gowin & Siuta.

Nowa Rotunda w Warszawie

O Rotundzie stało się głośno w 1978 roku, kiedy doszło tu do słynnego na całą Polskę wybuchu gazu. Tragedia wydarzyła się tuż przed końcem pierwszej zmiany, gdy w banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. Zginęło wtedy 49 osób. Dziś to ważne miejsce dla warszawiaków, nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale także dlatego, że jest charakterystycznym miejscem spotkań.

I właśnie, dlatego plany przebudowy Rotundy wzbudzają tyle kontrowersji już na etapie projektu. Aktywiści społeczni alarmują, że inwestor, którym jest bank PKO BP, otrzymał już zgodę urzędników Urzędu Dzielnicy Śródmieście na prace rozbiórkowe. Choć przedstawiciele banku nie mówią wprost o wyburzeniu budynku, to wiceprezydent Warszawy zapowiedział, że będzie przyglądał się budowie.

Ze względu na zły stan techniczny budynku Rotundy, bank prowadzi projekt jego rewitalizacji. Ma on charakter kompleksowy – tłumaczy Magdalena Kopcińska, kierownik zespołu w z Biurze Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO BP. – Budynek zachowa dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Centralne założenie budynku z patio, symetryczne wejścia, podział elewacji i kontynuujący go wężyk generalski stanowiący zwieńczenie bryły, oraz sferyczne podniebienie dachu, to elementy kluczowe do zachowania, przy modernizacji obiektu.

Prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie 2016 roku i będą prowadzone według projektu krakowskiego biura architektonicznego Gowin & Siuta. Dotychczasowa, podstawowa funkcja użytkowa budynku – oddział banku – ma być uzupełniona o nowe funkcje. Na pierwszym piętrze ma powstać dostępny dla wszystkich, niezależnie od godzin pracy banku, Salon Miejski, a w nim: punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, galeria sztuki i kawiarnia. Od strony ulicy Widok budynek będzie otaczać zielone foyer, które zapewni lepszą cyrkulację powietrza w Rotundzie i doświetli światłem dziennym miejsca pracy, które architekci chcą skoncentrować na parterze i podziemiach.

– Proces projektowy, pod względem architektonicznym, był wyzwaniem ze względu na konieczność zachowania pierwotnego charakteru obiektu, przy jednoczesnym wprowadzeniu najnowszych technologii i rozwiązań odpowiadających obowiązującym warunkom technicznym i użytkowym – mówią architekci Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta. – Spełnienie na pozór wykluczających się założeń, konieczność wprowadzenia niestandardowych rozwiązań i wpisanie ich w skomplikowany charakter geometrii opartej na dwóch, niewspółśrodkowych okręgach, okazało się procesem wymagającej sporej uwagi. Jednocześnie w myśl zasady, ograniczenia pobudzają wyobraźnię, ekwilibrystyka projektowa była dla nas wyzwaniem bardzo inspirującym. Mamy nadzieję, że realizacja przyjętych założeń spotka się z aprobatą zarówno klientów PKO Banku Polskiego, jak i ludzi korzystających z przestrzeni wspólnych wydzielonych w ramach obiektu i otaczającego go placu.

Wątpliwości, co do tego mają jednak przedstawiciele warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, którzy na swoim facebookowym profilu napisali: „Cylindryczna, szklona bryła z charakterystycznym zadaszeniem oraz pamiętny, dramatyczny dzień w 1979 roku sprawiły, że obiekt ten trwale wpisał się w historię Warszawy.(…) Nowy budynek, planowany w tym miejscu, w projekcie nie prezentuje żadnego podobieństwa z jego wybitnym pierwowzorem. Powstanie zupełnie inna realizacja, bez przeszłości i zwartościowania emocjonalnego. Obiekt, który trzeba będzie zaakceptować i pokochać, wpisać w codzienny krajobraz stołecznego Centrum. Jednak czy warszawiacy dadzą mu szansę?”

Wizualizacje: PKO BP/ Gowin & Siuta Sp.j.