Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Archeolodzy odkryli nową kondygnację w ruinach zamku w Olsztynie

Archeolodzy odkryli nową kondygnację w ruinach zamku w Olsztynie

Joan

W ruinach zamku w Olsztynie koło Częstochowy odkryto nieznaną dotąd kondygnację. Odkopano bowiem studnię, która zaopatrywała warownię w wodę. W przyszłości ma być udostępniona zwiedzającym.

Archeolodzy, pod kierownictwem dr. Czesława Hadamika, prowadzą badania w tzw. Zamku Dolnym. W baszcie studziennej, na najniższym poziomie, odnaleziono wykutą w skale studnię. Najprawdopodobniej powstała tu na przełomie XIV i XV wieku. Przez ponad 400 lat nie była używana. Zakopano i zasypano ją ziemią, kamieniami i drewnem. Grupa polskich archeologów pierwsza dotarła do studni.

Z dokumentacji i badań historycznych wynika, że mogła zostać zakopana koło 1632 roku. Obecnie ma dwa metry wysokości i dwa metry szerokości. Kiedyś miała sięgać 160 metrów w głąb skały i według podań nigdy nie wysychała.

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy wybudowano w drugiej połowie XIII wieku, jako warownię biskupów krakowskich.

Później, Kazimierz Wielki rozbudował zamek na królewskie potrzeby. Bywali w nim praktycznie wszyscy władcy Polski. Zamek jest jedną z perełek architektonicznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jedną z najbardziej znanych historii związanych z warownią jest zamknięcie w lochu Maćka Borkowica, wojewody poznańskiego i skazanie go na śmierć głodową przez Kazimierza Wielkiego. To wydarzenie uwiecznił na obrazie Jan Matejko. W XVI wieku udało się obronić zamek przed najazdem wojsk austriackiego arcyksięcia Maksymiliana.

Później zamek zaczął popadać w ruinę. Jest częścią szlaku turystycznego Orlich Gniazd, choć nie należy do największych atrakcji turystycznych regionu.

Od 1964 roku właścicielem zamku jest Wspólnota Gruntowa w Olsztynie. Właściciel chce udostępnić odkrytą kondygnację turystom. Przestrzeń zostanie przeznaczona na ekspozycję przedmiotów odnalezionych w zamku. Najpierw jednak prace muszą zakończyć archeolodzy, a piętro zostanie zabezpieczone.

Zdjęcia: CC