Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Noc Zamków i Pałaców w Czechach

Noc Zamków i Pałaców w Czechach

Ivon

W Polsce ogromną popularnością cieszy się Noc Muzeów, zaś w Czechach turyści z całej Europy przybywają na Noc Zamków i Pałaców. W trakcie siódmej edycji nocnego zwiedzania, która odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia, swe podwoje otworzy około 100 zabytkowych obiektów w całych Czechach.

W ostatnią sobotę wakacji warto wybrać się do Czech. Oprócz pełnego emocji nocnego zwiedzania komnat zamkowych i pomieszczeń, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających, na gości będą czekały przedstawienia teatralne, koncerty, happeningi, degustacje przysmaków przygotowywanych według tradycyjnych receptur w kuchniach zamkowych, wykłady, pokazy fajerwerków, turnieje rycerskie i wiele niespodzianek. Programy kulturalne nawiążą do obchodzonej w tym roku 700 rocznicy narodzin króla Karola IV.

Noc Zamków i Pałaców w Czechach. Oto 10 obiektów, których nie można ominąć w trakcie tegorocznej edycji.

Zamek Rožmberk

Zamek będzie główną atrakcją Nocy Zamków. Wszystkie atrakcje będą w tym roku nawiązywać do francuskiej historii i kultury. Najważniejszym gościem wieczoru będzie Chantal Poullain. Na zwiedzających czekają francuskie piosenki, fragmenty opery francuskiej i utworów poetyckich. Przez cały rok romantyczno-gotycki zamek Rožmberk przyciąga zwiedzających trasą turystyczną poświęconą rodzinie Rožmberków i sławnemu rodowi Buquoy. W Sali Rycerskiej prezentowany jest zbiór obrazów znanych mistrzów baroku – Karla Škréty, Jana Kupeckého czy Norberta Grundy, a z Wieży Angielskiej roztacza się przepiękny widok na zamek i okolicę.

Zamek Rožmberk

Zamek Frýdlant

W kuchni zamkowej będzie można spróbować prawdziwych kołaczy, a gości przywita sam Albrecht von Wallenstein, pan na zamku. Wallenstein był ambitnym europejskim politykiem i wodzem, który doprowadził do rozkwitu swe utracone włości po bitwie na Białej Górze. Po jego śmierci zamek zaadaptowano na garnizon wojsk szwedzkich. Frydlant był pierwszym muzeum zamkowym udostępnionym turystom w Środkowej Europie.

Zamek Frýdlant

Pałac Opočno


To będzie zwiedzanie dla ludzi o mocnych nerwach, bo nocą przewodnicy będą opowiadać miejscowe legendy i mrożące krew w żyłach opowieści o spisku i skrytobójczym morderstwie. Pałac Opočno jest jednym z największych i najcenniejszych zamków renesansowych w Czechach, w którym warto zobaczyć wspaniałą kolekcję malarstwa włoskiego i holenderskiego oraz unikalną zbrojownię i bogate zbiory biblioteczne.

Pałac Opočno

Zamek Kunětická Hora

Nocne zwiedzanie zamku uzupełni premiera przedstawienia muzyczno-teatralnego na podstawie legendy o mnichach poszukujących skarbu na tutejszym zamku. Warto obejrzeć też wnętrza zamku, ekspozycję archeologiczną w podziemiach i wspiąć się na wieżę widokową. Warta uwagi jest też późnogotycka kaplica św. Katarzyny.

Zamek Kunětická Hora

Pałac Litomyšl

Oczaruje nas Nocą Hiszpańską, od godziny 19 na gości czeka fiesta z winem, specjałami kuchni hiszpańskiej, a także muzyka hiszpańska czy lekcja języka hiszpańskiego. Ten renesansowy pałac został wpisany do rejestru dziedzictwa światowego UNESCO. Turystów zachwycają tu piękne sgraffito, wspaniałe elewacje, arkady, romantyczny ogród i tajemnicze podziemia. Reprezentacyjna siedziba rodu Pernsztejnów to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu renesansowego w Czechach.

Pałac Litomyšl

Pałac Slatiňany

Niedaleko Pardubic znajduje się dawna siedziba rodu książęcego Auerspergów. Dawny Renesansowy zamek ma do zaoferowania dwie trasy zwiedzania: zamkową i hipologiczną. Znajduje się tu rozległy park i stadnina, ale także piękne lasy oraz aleja czereśniowa i aleja kasztanów jadalnych.

Pałac Slatiňany

Klasztor Zlatá Koruna

Tu można przenieść się do Średniowiecza i zobaczyć, jak płynęło życie mnichów przed setkami lat. Klasztor Cystersów w Zlatej Korunie jest jednym z najcenniejszych kompleksów architektury gotyckiej w Europie Środkowej.

Klasztor Zlatá Koruna

Zamek Bečov

Podczas zwiedzania zamku poznamy dzieje ostatnich rodów szlacheckich panujących tu do roku 1945. Ale warto też zapytać przewodnika o ukryty skarb – relikwiarz św. Maura. W roku 1985 w Bečovie nad Teplou kryminolodzy poszukiwali cennego przedmiotu, którym zainteresowany jest nieznany cudzoziemiec.

Zamek Bečov

Zamek Křivoklát

Tu spotkamy najstarszych mieszkańców – nietoperze i odkryjemy tajemnicę alchemika Edwarda Kelly. Królewska siedziba została wybudowana w XIII wieku, jako ostoja panującego rodu Przemyślidów, później służyła też, jako więzienie państwowe. Trzy lata przebywał w nim nadworny alchemik cesarza Rudolfa II Edward Kelley skazany za zabicie urzędnika cesarskiego w zakazanym pojedynku.

zamek-krivoklat

Zamek Karlštejn

Jest to najsłynniejszy czeski zamek i jeden z symboli Królestwa Czeskiego oraz jeden z piękniejszych zamków w Europie. Został zbudowany w celu ochrony klejnotów królewskich. Główną atrakcją turystyczną oraz najbardziej reprezentacyjną częścią zamku jest kaplica Świętego Krzyża znajdująca się w Wielkiej Wieży z bizantyjskim wystrojem wnętrza.

Zamek Karlštejn

Zdjęcia: http://www.czechtourism.com/

  • Gosc

    Co jest w kaplicy Świętego Krzyża bizantyjskiego? Kaplica jest gotycka.