Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Ludzie » Nie żyje Zaha Hadid, gwiazda światowej architektury

Nie żyje Zaha Hadid, gwiazda światowej architektury

Ivon

Zaha Hadid, najsłynniejsza architektka świata nie żyje. Jak podaje portal BBC zmarła na atak serca w szpitalu w Miami. Miała zaledwie 65 lat.

Do najsłynniejszych, zaprojektowanych przez nią budynków należą: MAXXI Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Cincinnati, Budynek Centralny BMW w Lipsku, Centrum Nauki Phaeno w Wolfsburgu, Centrum Pływackie na Olimpiadę w Londynie, Centrum Kulturalne w Baku, gmach Opery Narodowej w Chinach czy skocznia narciarska w Insbrucku. W Polsce zaprojektowała zakopiański dom Tomasza Gudzowatego (przy współpracy biura Karpiel Steindel), jednego z najbogatszych Polaków oraz warszawski biurowiec Lilium Tower, który miał sąsiadować z hotelem Marriott, ale z powodu kryzysu finansowego inwestor wycofał się z budowy.

Uważana za wizjonerkę, obok Franka Gherego jest zaliczana do dekonstruktywizmu, nurtu charakteryzującego się krzywymi liniami, zaburzeniem konstrukcji, nieprzewidywalnością i kontrolowanym chaosem. W projektach bardzo często wykorzystywała beton i szkło. Bez wątpienia była najbardziej znaną architektką na świecie, dlatego tworzyła projekty na każdym kontynencie: muzea, dworce, galerie sztuki, biurowce, budynki mieszkalne. Choć urodziła się w  Iraku i studiowała najpierw matematykę w Bejrucie, to z Londynem związała swoją drogę zawodową. Studiowała tu architekturę, a później założyła pracownię, w której zatrudniała 350 osób. Co ciekawe, nie używała nigdy komputera, ponieważ twierdziła, że ją ogranicza. Wybierała kartkę i ołówek. Jej projekty często przypominały science-fiction. To pozwoliło jej się przebić.

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Pritzkera, czyli architektonicznego Nobla oraz Złoty Medal Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów.

Odbierając w lutym tą ostatnią nagrodę, podkreślała, że choć coraz więcej kobiet tworzy architekturę, nadal trudno im się przebić. Dodała, że trzeba wykorzystać i kontynuować zmiany, jakie zachodzą w ostatnich latach.

Cały czas pracowała na najwyższych obrotach, dużo czasu spędzając w samolotach. Projektowała na różnych kontynentach i wykładała na kilku uniwersytetach: m.in. na Harvardzie, Yale i Columbia University oraz na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Wiedniu.

Jak podaje portal BBC przebywała ostatnio w Stanach Zjednoczonych. Trafiła do szpitala w Miami z zapaleniem oskrzeli. W czwartek dostała ataku serca. Lekarzom nie udało się jej uratować.

Foto: Materiały prasowe Royal Institute of British Architects/ Zaha Hadid Architects