Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Łodzianie nie chcą kolejnego biurowca w OFF Piotrkowska

Łodzianie nie chcą kolejnego biurowca w OFF Piotrkowska

Joan

Kilkanaście osób protestowało w tej sprawie w niedzielę przed zabytkową fabryką bawełny Franciszka Ramischa w Łodzi. Zbierali podpisy pod petycją do konserwatora zabytków o interwencję w sprawie zmiany planów zagospodarowania tego terenu. Protestujący obawiają się, że właściciel OFF Piotrkowska, będzie chciał wybudować biurowiec od ulicy Piotrkowskiej, który mógłby przysłonić zabytkową fabrykę.

Protest nie dotyczy budowy biurowca od ulicy Roosevelta, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Zarządca OFF Piotrkowska OPG Property Professionals, obok restauracji i pracowni projektantów, postawi nowoczesny biurowiec Teal Office. Zrewitalizowany ma zostać też zabytkowy obiekt fabryki Ramischa Sepia Office.

Plan miejscowy umożliwia jednak nie tylko nową zabudowę od ulicy Roosevelta, ale także od ulicy Piotrkowskiej. Przeciwko temu protestują właśnie łodzianie, którzy nie chcą by nowoczesny obiekt zasłonił zabytkową fabrykę Franciszka Ramischa widoczną od ulicy Piotrkowskiej.

Piotr Krauze, organizator akcji, podkreślił, że obecny plan zagospodarowania tego terenu, który zezwala na zabudowę pierzei od ulicy Piotrkowskiej do 20 m, jest sprzeczny z uchwałą o Parku Kulturowym Ulicy Piotrkowskiej, która zakłada ekspozycję zabytkowej fabryki od ulicy Piotrkowskiej, a nie jej zasłanianie.

Protestujący, wśród których są społecznicy oraz miejski radny – Marcin Zalewski z PiS, w niedzielę zbierali podpisy pod petycją do konserwatora zabytków. Zgłosili też uwagę do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej dotyczącą planu miejscowego. Mają nadzieję, że uda się go zablokować na sesji rady miejskiej, dlatego szukają poparcia polityków i mieszkańców.

Co na to zarządca terenu? Uspokaja protestujących, że plany zagospodarowania terenu OFF Piotrkowska pochodzą z 2008 roku i były już wielokrotnie zmieniane.

– Będąc zarządcą terenu OFF Piotrkowska Center, nie mamy obecnie w planach żadnych dużych ruchów inwestycyjnych związanych z przestrzenią od strony ulicy Piotrkowskiej. Projekt budowy obiektu biurowego uzupełniającego pierzeję ulicy Piotrkowskiej pochodzi z roku 2008, dlatego nie stanowi dla nas obecnie aktualnego przedmiotu dyskusji nad dalszym rozwojem tego terenu – mówi Michał Styś, Dyrektor Zarządzający OPG Property Professionals. – Nie wykluczamy możliwości zagospodarowania terenu w dalszej perspektywie, ponieważ posiadamy dla niego prawomocne warunki zabudowy, aczkolwiek pragniemy podkreślić, że ewentualne ruchy inwestycyjne będziemy opierać o konsultacje społeczne, w poszanowaniu dla wyjątkowego klimatu OFFa, jego rezydentów, lokalnej, zabytkowej architektury, jak również dla postanowień zawartych w ramach Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej.

Michał Styś podkreśla, że zarządca terenu OPG Property Professionals ma w Łodzi duże doświadczenie i zasługi w ochronie zabytków.

– Swoimi działaniami niejednokrotnie udowodniliśmy, iż podchodzimy z szacunkiem do przestrzeni, którymi zarządzamy i które rewitalizujemy. Przykładem może być nie tylko OFF Piotrkowska Center, ale też odrestaurowana kamienica przy ulicy Jaracza 47 – dawny dom Edmunda Stefanusa – mówi Michał Styś. – Wierzymy w Łódź i inwestujemy w nią długoterminowo.

Sprawdź, co o planach rozbudowy OFF Piotrkowska mówił Michał Styś w wywiadzie dla portalu Nowy Zabytek:

Najpierw ludzie, później przestrzeń, a na końcu budynki

Zdjęcia i wizualizacje: OFF Piotrkowska Center