Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » New Tate Modern już otwarte

New Tate Modern już otwarte

Joan

Zrewitalizowana elektrownia nad brzegiem Tamizy została powiększona o nowe skrzydło. New Tate Modern – tak nazywana jest 10 piętrowa wieża. Z XIX-wieczną elektrownią, połączyły ją, zaadaptowane na galerię sztuki, zbiorniki paliwa. Za projekt rozbudowy odpowiadali szwajcarscy architekci Herzog&de Meureon. Ci sami, którzy w zabytkowej elektrowni zaprojektowali muzeum sztuki współczesnej.

New Tate Modern zostało oficjalnie otwarte 17 czerwca.

Rozbudowa Tate Modern, najsłynniejszego i najchętniej odwiedzanego na świecie muzeum sztuki współczesnej, była zapowiadana i wyczekiwana od dawna. Wielokrotnie zmieniano projekt nowego skrzydła. Mieszkańcy Londynu nie chcieli bowiem zaakceptować szklanych i nowoczesnych form. Ostatecznie zaakceptowali dziesięciopiętrową piramidę, która stała się częścią kompleksu elektrowni Bankside Power Station. Podobnie, jak budynek z 1947 roku, wybudowano ją ze specjalnej cegły, przypominającej oryginalną. Ma też niewielkie okna, a wysokością nie przewyższa komina. Na szczycie znajduje się taras widokowy.

Rozbudowa była konieczna, ponieważ w bijącym rekordy popularności muzeum, brakowało powierzchni wystawienniczej. W nowym budynku, który zwiększył powierzchnię wystawową aż o 60 proc., mają być organizowane wystawy czasowe, warsztaty i wykłady.

Rozbudowa Tate Modern trwała cztery lata. Kosztowała ponad 200 mln funtów. Oprócz budowy wieży, zrewitalizowano zabytkowe zbiorniki paliwa, które połączyły oba budynki. Słynne tanki, czyli cylindryczne zbiorniki mają 30 metrów średnicy i siedem metrów wysokości. Mają się tam odbywać performance i występy. New Tate Modern można odwiedzać od 17 czerwca 2016 roku.

Zdjęcia: materiały Tate Modern