Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » New Tate Modern – rozbudowa zrewitalizowanej elektrowni

New Tate Modern – rozbudowa zrewitalizowanej elektrowni

Ivon

Starej elektrowni nad brzegiem Tamizy wyrośnie nowe skrzydło. Trwa długo wyczekiwana rozbudowa najchętniej odwiedzanego muzeum sztuki nowoczesnej na świecie – Tate Modern w Londynie. Łącznikiem między elektrownią, a 10 piętrową wieżą będą zrewitalizowane trzy lata temu zbiorniki paliwa.

New Tate Modern ma zostać oficjalnie otwarte 17 czerwca 2016 roku.

To najdłużej wyczekiwana rozbudowa popularnego muzeum. Za projekt, tak jak poprzednio, odpowiada szwajcarskie biuro Herzog&de Meuron. To oni przygotowali wcześniej bardzo udany projekt przebudowy elektrowni Bankside Power Station na potrzeby muzeum. Teraz zaprojektowali dziesięciopiętrową wieżę przypominającą piramidę, która ma stać się częścią całego kompleksu.

Pierwszą koncepcję rozbudowy przygotowano już w 2007 roku. Wieża miała mieć szklaną elewację składającą się z prostopadłościanów. Niestety spotkała się z ostrą krytyką opinii publicznej. Zdaniem ekspertów nie pasowała do monumentalnego budynku elektrowni z 1947 roku. Szwajcarscy architekci zmienili koncepcję, proponując dobudowanie 10 piętrowej wieży w kształcie piramidy ze ściętym czubkiem. Piramida ma stać się częścią głównego budynku, dlatego tak jak elektrownia, zostanie wybudowana z cegły. Zamiast dużych przeszkleń, zaplanowano niewielkie okna. Wieża będzie górowała nad budynkiem elektrowni, ale nie przewyższy komina. Zakończona będzie tarasem nawiązując do czubka komina, gdzie znajduje się wieża widokowa.

Przyczyną rozbudowy była przede wszystkim zbyt mała powierzchnia wystawiennicza. Zbiory muzeum od 2000 roku powiększyły się o połowę, a w zrewitalizowanej elektrowni Bankside Power Station, brakowało już miejsca. 10 piętrowy budynek pozwoli na zwiększenie powierzchni wystawienniczej muzeum aż o 60 proc. Dzięki temu w najchętniej odwiedzanym przez turystów muzeum sztuki współczesnej na świecie, organizowane będzie jeszcze więcej wystaw czasowych. W wieży oprócz wystaw odbywać się mają zajęcia edukacyjne, na które nie starczało miejsca w starym budynku.

Rozbudowa Tate Modern rozpoczęła się w 2012 roku od modernizacji tzw. Tanków, czyli zbiorników paliwa, które znajdowały się w podziemiach elektrowni. Spektakularne cylindryczne zbiorniki mają 30 metrów średnicy i siedem metrów wysokości. To one mają połączyć starą część z nową. Są także miejscem, gdzie mają być organizowane performance, wyświetlane filmy, a także tzw. sztuka żywa.

Tanki stanowią fundamenty dla dziesięciopiętrowej wieży, która budowana jest nad nimi. Miejsce jest wyłączone z użytkowania na czas budowy. Wejście do zbiorników paliwowych wzmocnione zostało betonowymi podporami, które staną się także częścią konstrukcji kilkupiętrowej wieży. Fasada budynku wykonana będzie ze specjalnej cegły, przypominającej oryginalną użytą do budowy elektrowni zaprojektowanej przez Gilesa Gilberta Scotta

– New Tate Modern ma być wybudowany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju środowiska, wyznaczając tym samym nowe standardy dla budynków użyteczności publicznej. Nowy budynek ma odzyskiwać ciepło emitowane przez transformatory w sąsiedniej stacji rozdzielczej i wykorzystywać je do ogrzewania i ciepłej wody. Dodatkowo na dachu budynku mają zostać zamontowane panele słoneczne. W okolicy obiektu będą tereny zielone – mówi Emma Double z Tate Modern.

New Tate Modern ma zostać otwarte 17 czerwca 206 roku. Inwestycja opóźniła się o cztery lata, ponieważ pierwotnie planowano ukończenie rozbudowy muzeum w 2012 roku przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie. Inwestycja pochłonie 260 mln funtów.

Czytaj również: Tate Modern w elektrowni nad Tamizą