Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Neogotyckie lofty na Bulwarze Staromiejskim

Neogotyckie lofty na Bulwarze Staromiejskim

Ivon

W ciągu trzech najbliższych lat zostanie zrewitalizowany spory fragment wrocławskiego śródmieścia. Zaniedbany ponad 2,5-hektarowy teren w otulinie rzeki Odry i fosy miejskiej już zmienia się nie do poznania. W miejsce budynków najstarszego wrocławskiego szpitala, powstaną mieszkania w loftach, biura, lokale usługowe i podziemne parkingi. Bulwar Staromiejski to jedna z największych inwestycji developerskich ostatnich lat we Wrocławiu.

Wystawiany kilkukrotnie na sprzedaż teren z 14 zabytkowymi budynkami znajdujący się w centrum Wrocławia, na Przedmieściu Mikołajskim, ostatecznie znalazł nabywcę w 2014 roku. Kupiła go firma i2 Development S.A., która zlecił opracowanie koncepcji architektonicznej pracowni Chamielec Architekci.

– Obserwując światowe rozwiązania w rewitalizacji centrów miast doszliśmy do wniosku, że Wrocław, Europejska Stolica Kultury 2016, zasługuje na nową odsłonę. Ocalałe dziedzictwo kulturowe, w tym niepowtarzalne zabytki architektury dają dobry klimat i podstawę do stworzenia miejsca, gdzie chce się mieszkać – mówi Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development S.A. – Dlatego budujemy Bulwar Staromiejski, gdzie będą biura, mieszkania, apartamenty do najmu krótkoterminowego, apartamenty o charakterze loftów, kawiarnie, restauracje oraz tereny rekreacyjne.

Celem inwestora było zachowanie dziedzictwa terenu – część obiektów przy pl. Jana Pawła II 8 pochodzi jeszcze z XVI wieku. Deweloper wzbogaci inwestycję o elementy małej architektury i odbuduje odkryte podczas prac szczątki zabytków – w tym wyjątkowego na skalę europejską bastionu kleszczowego. Ten historyczny obiekt architektury wojskowej zostanie okolony tzw. wrocławską ławką o długości 120 m – stwarzając miejsce dla przyszłych wydarzeń kulturalnych.

Projekt pracowni Chamielec Architekci zakłada powstanie na terenie Bulwaru Staromiejskiego około 500 niedużych apartamentów. Poza mieszkaniami przewidziano także stworzenie 98 lokali usługowych i 95 apartamentów na wynajem, z możliwością korzystania z usług concierge. Pod kompleksem przewidziano trzy podziemne parkingi, na 398 aut.

Inwestor rozpoczął już komercjalizację pierwszego budynku mieszkalnego – „Loftów przy fosie”, w którym ma znaleźć się 56 luksusowych apartamentów. Całość powstaje w budynku zaprojektowanym na początku XX wieku w stylu neogotyckim, według wskazań szkoły hanowerskiej Conrada Wilhelma Hasego. Ceglaną elewację zdobią ogromne okna ze szprosami. Piękna, pięciokondygnacyjna bryła ze spadzistymi dachami i strzelistymi wieżyczkami zyska, po rewitalizacji, szklane balkony.

– Dziedzictwo Bulwaru Staromiejskiego podlegającego ochronie konserwatora zabytków zobowiązuje do dbałości o detal – dodaje Marcin Misztal.

Zainteresowanie loftami jest spore, w ciągu dwóch tygodni firma podpisała 16 wiążących umów (28,5 proc. ilości apartamentów w budynku), a kolejne 12 apartamentów zarezerwowano.

Mieszkania powstaną też w komercjalizowanym właśnie, budynku „Między Basztami”. Obiekt powstał ok. XVIII wieku i przylega do muru miejskiego biegnącego przy Arsenale, który jest jednym z najstarszych zachowanych obiektów obronnych w Europie. Charakterystyczna, niewielka bryła budowli bezpośrednio przylega do cylindrycznej baszty ze stożkowym dachem. Wyremontowany budynek będzie miał tylko cztery mieszkania na piętrze i usługi w parterze. Planowany termin zakończenia tej części inwestycji to czwarty kwartał 2016 roku.