Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Tysiące narzędzi sprzed 250 000 lat odnalezione w Jordanii

Tysiące narzędzi sprzed 250 000 lat odnalezione w Jordanii

Dariusz Sapa

Niecodzienne znalezisko na terenie dzisiejszej Jordanii odsłania nam wiele skrywanych dotąd tajemnic o naszych przodkach. Zespół z University of Victoria, współpracujący z naukowcami z Jordanii i USA odkrył blisko 10000 kamiennych narzędzi podczas trzyletnich prac wykopaliskowych na północny zachód od miasta Azraq.

Choć region ten jest obecnie pustynią to setki tysięcy lat temu był idealnym terenem łowieckim – z podmokłymi polami traw i rzekami. Okazuje się, że niektóre z wykopanych kamiennych narzędzi nosi na sobie ślady białka zwierzęcego – pozostałości krwi, skóry i mięsa zwierząt. Zdaniem naukowców, odkrycie to może być najstarszym śladem białka zwierzęcego, które kiedykolwiek znaleziono i wskazuje na bardzo złożone strategie przetrwania tych wczesnych hominidów.

Kamienny grot z Jordanii

Jakie dokładnie narzędzia odkopano w Jordanii? Są to między innymi groty strzał, kamienne odpowiedniki obecnych noży czy też drapaki.

Wykryto na nich pozostałości białek koni, kaczek, nosorożców, dzikiego bydła, a nawet wielbłądów. Wynika z tego, że łowczy w tym regionie byli zdolni do polowania na szeroką gamę dostępnej zwierzyny, w bardzo wymagającym środowisku. Choć wielu może zaskakiwać obecność w menu niektórych zwierząt, to w zamierzchłych czasach były zwyczajną strawą.

Nie jest jasne, które osobniki z drzewa genealogicznego człowieka używały tych narzędzi. Niestety, w Jordanii nie ma żadnych skamieniałości naszych przodków, ale biorąc pod uwagę okres, z którego pochodzą wykopane rzeczy, to jest to prawdopodobnie Homo erectus lub archaiczne formy Homo sapiens, takich jak Homo heidelbergensis.

– Naukowcy już od dziesięcioleci wiedzieli o łowach hominidów, mających miejsce już nawet 2,5 mln lat temu, które widać w odkrywanych narzędziach kamiennych. Teraz po raz pierwszy mamy jednak bezpośrednie dowody na wykorzystanie ich w epoce kamienia przez naszych przodków na konkretnych gatunkach zwierząt – wyjaśnia paleoantropolog April Nowell z University of Victoria w Kanadzie.

Znalezienie tak dużej ilości narzędzi, może błędnie sugerować, iż badany teren był siedliskiem naszych przodków. Dr Nowell twierdzi: „jest prawdopodobne, że obszar analizy nie był obszarem zamieszkanym, ale jedynie miejscem, gdzie grupy, może nawet wyspecjalizowani myśliwi, polowali na zwierzynę oraz ją obrabiali”, dodaje również: „ponieważ teren sąsiadował z wodopojem, to wielce prawdopodobne, że niebezpiecznie było tam się osiedlać, zwłaszcza z potomstwem

Co takie znalezisko mówi nam o życiu naszych przodków? Ich skomplikowana strategia przetrwania, na którą składa się technika polowania, a także sposób unikania drapieżników i obróbki mięsa, znacznie odbiega od tego, czego moglibyśmy się spodziewać po tym wymarłym gatunku. To otwiera dyskusje dotyczącą życia i sposobu przetrwania naszych przodków na ziemiach obecnej Jordanii, a to może być kluczem do zrozumienia natury krzyżowania ówczesnej ludności i rozprzestrzenienia jej po całej Eurazji.

Zdjęcia: http://www.dailymail.co.uk