Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Narodowy Instytut Dziedzictwa pokazuje zabytki

Narodowy Instytut Dziedzictwa pokazuje zabytki

Ivon

24 000 obiektów zabytkowych, wizualizacje 3D, wersja mobilna zintegrowana z Google Maps i bogate kolekcje tematyczne. Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nowy serwis internetowy – zabytek.pl.

Innowacyjny w skali międzynarodowej serwis, z autorskimi rozwiązaniami technologicznymi, przybliża przeszłość i pozwala docenić jej unikalną wartość. Portal skierowany jest do wielu grup użytkowników, m. in. naukowców, studentów, turystów, pasjonatów.

Na portalu znajdziemy opisy zabytków, wzbogacone o galerie współczesnych i archiwalnych fotografii. Zasoby obejmują obiekty architektoniczne, Pomniki Historii, stanowiska archeologiczne, miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Odbiorca może w interaktywny sposób korzystać ze zgromadzonych w bazie obiektów w postaci modeli 3D lub chmur punktów.

Szczególnie nowatorska jest aplikacja CUMULUS – autorskie rozwiązanie przyjęte w NID. Modele 3D można za pomocą uchwytów i suwaków odwracać przemieszczać, analizować przekroje oraz zapisywać efekty na własnych komputerach.

Turyści mogą skorzystać z funkcji „Obiekty w najbliższej okolicy”. Łącząc się ze stroną przy pomocy urządzenia mobilnego, można uzyskać np. informację o najkrótszej trasie podróży do wybranego celu. Podobną funkcję spełnia zakładka „Kolekcje”, która w jednym miejscu grupuje obiekty w kategoriach tematycznych, prezentując np. budynki postindustrialne Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zamki książąt mazowieckich, drewniane cerkwie w południowej Polsce.

Zdjęcia: Narodowy Instytut Dziedzictwa