Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Najstarszy koniak na świecie otwarty w Polsce

Najstarszy koniak na świecie otwarty w Polsce

Ivon

W Warszawie otwarto butelkę Gautier z 1762 roku. Najstarszy koniak na świecie kupił w 2014 roku polski kolekcjoner i zlicytował ją za 59,5 tys. dolarów. Krople historycznego koniaku znajdą się w limitowanej serii zegarków, które swoją premierę będą miały na najbliższych targach BaselWorld w Bazylei w marcu 2016 roku.

Najstarszy koniak na świecie pochodzi z kolekcji firmy Wealth Solutions i został przez nią kupiony na aukcji rzadkich win i alkoholi, którą organizował dom aukcyjny Bonhams w Nowym Jorku.

Koniak Gautier z 1762 roku zabutelkowany w 1840 roku okazał się być najstarszym takim alkoholem zlicytowanym do tej pory na aukcji publicznej. Rekordowa była też jego cena. Przed aukcją wystawiany za 20 tys.-2,5 tys. dolarów, ostatecznie uzyskał cenę 59,5 tys. dolarów. Butelka, wykonana z ręcznie dmuchanego szkła, zakorkowana i opatrzona woskową pieczęcią oraz oklejona ręcznie opisaną etykietą, należała wcześniej do kolekcji europejskiego konsultanta francuskich win z lat 1920-1960.

– W 1762 roku w Rzymie odsłonięto słynną fontannę di Trevi, Katarzyna II została cesarzową Rosji, a Jean-Jacques Rousseau wydał drukiem „Umowę społeczną”. W tym samym czasie w okolicach Cognac narodziły się winogrona użyte do produkcji koniaku – informuje Piotr Suchodolski z firmy Wealth Solutions. – Butelka została otwarta właśnie teraz, by mogły się rozpocząć prace nad wspólnym projektem Wealth Solutions i Armin Strom. Dzięki tej kooperacji, po raz pierwszy w historii świat kolekcjonerskich alkoholi połączy się ze światem szwajcarskich zegarków mechanicznych.

Uroczystość otwarcia butelki najstarszego koniaku świata odbyła się 4 listopada 2015 r. w Hotelu Bristol w Warszawie przy udziale notariusza, przedstawicieli firm Armin Strom i Wealth Solutions oraz eksperta Bureau National Interprofessionnel du Cognac.

Po otwarciu butelki alkohol z 250-letnią tradycją stanie się atrakcją limitowanej serii szwajcarskich zegarków produkowanych przez Armin Strom. Firma należy do grona najbardziej prestiżowych manufaktur, w których ręcznie wykonuje się prawie wszystkie elementy zegarka. Premiera ich nowej edycji czasomierzy odbędzie się wiosną 2016 roku podczas prestiżowych targów zegarków w Bazylei. Choć projekt na razie owiany jest tajemnicą portal „Zegarki i pasja” zdradza, że w 40 egzemplarzach zegarków zostaną zamknięte krople historycznego koniaku Gautier. Takiego rozwiązania nie zastosowano jeszcze nigdy w świecie zegarmistrzowskim.