Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Najpiękniejsze i najbardziej majestatyczne biblioteki świata

Najpiękniejsze i najbardziej majestatyczne biblioteki świata

Joan

Największe i najpiękniejsze biblioteki świata doceniane są nie tylko ze względu na bogaty księgozbiór, ale wyjątkową architekturę. Na świecie jest kilkadziesiąt czytelni, które z pewnością można uznać za prawdziwe dzieła sztuki. Prezentujemy dziesięć najpiękniejszych bibliotek, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę.

Oto najbardziej majestatyczne biblioteki świata:

1. Biblioteka George’a Peabody’ego w Baltimore.

Najpiękniejsze biblioteki świata - Biblioteka George'a Peabody'ego w Baltimore

Biblioteka George’a Peabody’ego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zbudowana została w 1856 roku. Została zaprojektowana przez architekta Edmunda Linda. Powstała ze środków swojego protektora George’a Peabody’ego, uważanego za pierwszego filantropa, który położył podwaliny charytatywnych działań tego typu wśród bogatych ludzi świata. Biblioteka znana jest ze strzelistego atrium, wysokiego na pięć pięter i całkowicie wypełnionego książkami. Dzięki przeszklonemu dachowi, biblioteka jest pełna naturalnego światła.

2. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

To największa biblioteka na świecie, w której znajduje się m.in. 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 12 mln fotografii. Biblioteka zgromadziła łącznie ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów. Co ciekawe znajduje się w niej również największy w Stanach Zjednoczonych zbiór polskich książek. Początki biblioteki sięgają 1800 roku. Początkowo mieściła się w budynku Kongresu. Dopiero w 1897 roku otrzymała własny budynek, a w przyszłości rozbudowała się o kolejne. Serce biblioteki, Czytelnia Główna znajduje się w budynku im. Thomasa Jeffersona przy 1st St SE.

3. Biblioteka w Sorbonie w Paryżu.

Czytelnia w Sorbonie w Paryżu

Jedna z najpiękniejszych czytelni świata znajduje się na terenie Sorbony, czyli dawnego Uniwersytetu Paryskiego. Sorbona powstała w 1253 roku, jako jedno z kolegiów Uniwersytetu. Właśnie tam znajdowała się pierwsza biblioteka. Już w 1338 roku liczyła 1,7 tys. woluminów. W czytelni umieszczono ponad 300 najbardziej poczytnych rękopisów. Już wtedy biblioteki zabezpieczały się przed ewentualną kradzieżą. W Sorbonie woluminy przytwierdzone były łańcuchami do pulpitów.

4. Biblioteka Trinity College w Dublinie.

Biblioteka Trinity College w Dublinie

Królowa Elżbieta I założyła Trinity College w 1592 roku. Uczelnia zajęła teren dawnego klasztoru augustianów. Budowę Starej Biblioteki uczelni rozpoczęto dopiero w 1712 roku. To obecnie największa biblioteka w kraju. Jej zbiory obejmują książki, mapy, manuskrypty. Przechowywany jest tu m.in. manuskrypt Księgi z Kells. Dzięki temu i majestatycznym wnętrzom Biblioteka Trinity College znajduje się na liście „must see” we wszystkich przewodnikach.

5. Biblioteka Publiczna w Bostonie.

Biblioteka Publiczna w Bostonie

Założona w 1848, a otwarta dla publiczności w 1854 roku, była jedną z pierwszych publicznych bibliotek w Stanach Zjednoczonych. Do dziś odgrywa tu szczególną rolę. W jej kolekcji znajduje się ponad 23 mln książek, map, rękopisów i filmów.

6. Biblioteka Vallicelliana w Rzymie.

Biblioteka Vallicelliana w Rzymie

Historia tej biblioteki wiąże się z osobą św. Filipa Neri oraz Kongregacją Oratorian, którzy niezwykłą atencją darzyli księgi. Mawiali, że każdemu posiłkowi powinna towarzyszyć lektura, żeby rozpocząć później dyskusję nad tekstem. Początek biblioteki stanowił prywatny księgozbiór św. Filipa Neri, który został przejęty później przez klasztor. Biblioteka Vallicelliana nastawiona jest na historię Rzymu, Kościoła Katolickiego oraz historię Oratorian.

7. Biblioteka Zakonu Benedyktyńskiego w Admont w Austrii.

Biblioteka Zakonu Benedyktyńskiego w Admont w Austrii

W jej wnętrzach znajduje się dziś największy z zachowanych księgozbiorów benedyktyńskich na świecie. Klasztor w austriackim Admont został ufundowany w 1074 roku. Od samego początku nie tylko przechowywano, ale także konserwowano w nim książki, poszerzając cenną kolekcję. Znajdziemy w niej m.in. rękopisy z VIII wieku. Wrażenie robi nie tylko sam księgozbiór, ale także sam gmach biblioteki, który stanowi jeden z najcenniejszych zabytków późnego baroku. Sufit zdobią malowidła sugerujące otwarte niebo. Za wystrój odpowiada architekt Józef Hueber Grazer. Z kolei autorem fresków jest Bartolomeo Altmonte.

8. Biblioteka Angelica w Rzymie.

Biblioteka Angelica w Rzymie

Założona w 1604 roku przez Angelo Rocca należała początkowo do augustyńskiego klasztoru. W 1609 roku otwarto ją dla Czytelników, czyniąc drugą publiczną biblioteką we Włoszech. Pierwszą była Biblioteka Ambrozjańska. W kolekcji znajduje się aż 180 tys. cennych rękopisów m.in. Kodeks Angelicus. Eksponaty mają wielką wartość dla historii reformacji i kontrreformacji. W 1873 roku biblioteka została przejęta przez włoskie państwo.

9. Biblioteka Mazarine w Paryżu.

Biblioteka Mazarine w Paryżu

Początkowo Biblioteka Mazarine opierała się na osobistej kolekcji kardynała Julesa Mazarina, który w 1643 roku udostępnił swoje zbiory francuskim uczonym. Księgozbiór szybko się rozrastał, tak że w połowie XVII wieku liczył już 40 tys. woluminów. Choć podczas Frondy sam Mazarin musiał opuścić Francję, a jego księgozbiór zlicytowano, po powrocie, pod koniec XVII wieku, udało mu się odbudować kolekcję i przyłączyć bibliotekę do Kolegium Czterech Narodów. Księgozbiór został przeniesiony do pałacu zaprojektowanego przez Ludwika Le Vau, który później dwukrotnie rozbudowywano. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Biblioteka Mazarine została przyłączona do Instytutu Francuskiego stając się jedną z największych i najważniejszych francuskich bibliotek.

10. Biblioteka Narodowa Francji w Paryżu.

Biblioteka Narodowa Francji w Paryżu

Początki Francuskiej Biblioteki Narodowej sięgają średniowiecza i biblioteki królewskiej założonej w Luwrze przez Karola V w 1368 roku. Szczególny rozwój rozpoczął się po wydaniu w 1537 przez króla Franciszka I specjalnego dekretu, ustanawiającego egzemplarz obowiązkowy. W 1692 roku minister Ludwik XIV udostępnił zbiory biblioteki do publicznego użytku. Burzliwe epizody w dziejach Paryża, takie jak rewolucja francuska, Komuna Paryska, I i II wojna światowa oszczędziły zbiory biblioteki. Dzięki temu posiada teraz ponad 11 milionów woluminów. Są one rozlokowane w kilku miejscach Paryża i poza nim.

Zobacz także: Stacja Kultura w Rumi najpiękniejszą biblioteką na świecie

Zdjęcia: www.franckbohbot.com, CC