Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Najoryginalniejsze stacje metra na świecie

Najoryginalniejsze stacje metra na świecie

Ivon

Stacje metra często kojarzone są z ciemnymi, brudnymi i dusznymi hangarami. Wielokrotnie tak jest, ale istnieją na świecie miejsca, gdzie stacje metra są istnymi dziełami sztuki. Stają się też ikonami współczesnej architektury. Prezentujemy najoryginalniejsze stacje metra na świecie. Wśród nich nie zabrakło oczywiście zabytków.

Stacje metra nie muszą być banalnymi, brudnymi i smutnymi miejscami. Architekci na całym świecie udowadniają, że przystanek podziemnej kolejki może stać się prawdziwym dziełem architektury.

Historia metra sięga 1845 roku. Wtedy otwarto podziemny tunel kolejowy, ciągnący się ok. 500 m pod ulicami Brooklynu w Nowym Jorku. Z kolei pierwszą całkowicie podziemną linię metra otwarto 10 stycznia 1863 roku w Londynie. Zbudowano ją jednak na niewielkiej głębokości metodą odkrywkową. Pierwszy tunel podwodny przebito pod Tamizą. Początkowo służył pieszym, a w 1869 roku stał się częścią metra. Choć tunel i znajdujące się przy nim stacje dziś są zabytkiem, a miesiąc temu otwarto je ponownie dla turystów, to nie miały szczególnych walorów architektonicznych. Linie metra w Nowym Jorku i Londynie szybko się rozrastały, ale nie przywiązywano uwagi do architektury stacji przystankowych.

Zupełnie inaczej budowano metro rosyjskie. Pierwszą linię otwarto w 1935 roku. Obecnie w Moskwie jest 12 linii. Moskiewskie metro wyróżniają na tle innych przede wszystkim stacje. Wiele z nich to istne dzieła sztuki i klasyczne przykładu architektury socrealizmu. Aż 44 moskiewskie stacje metra zostały wpisane na listę obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji. Stacje urządzone są jak pałace, wyłożone marmurem i oświetlane misternymi i bogatymi żyrandolami. Na ścianach znajdują się mozaiki, rzeźby i płaskorzeźby. Wystarczy wspomnieć o stacji Mayakovskaya urządzonej w stylu art deco. Z kolei na stacji Kijewskaja znajdują się mozaiki obrazujące historię ukraińsko-rosyjską. Elektrozawodskaja jest znana z rzeźb wielkich naukowców i niezwykle oryginalnego oświetlenia. Podobnie bogato zdobione stacje można spotkać jeszcze w Petersburgu. W wielu rosyjskich przewodnikach poleca się zwiedzanie stacji metra, które może trwać nawet cały dzień.

Z kolei przykłady najbardziej nowoczesnych i futurystycznych stacji metra można spotkać w Azji. Pierwszą linię otwarto tu w 1927 roku w Tokio. Od tej pory metro stało się bardzo popularnym środkiem transportu na zatłoczonym i przeludnionym kontynencie. Gdzie warto zwiedzić stacje metra? Na pewno należy zobaczyć tunel widokowy w metrze w Szanghaju w Chinach oraz futurystyczną stację na Tajwanie.

Oryginalnych przykładów nie brakuje też na Starym Kontynencie. Polecamy m.in. solną stację metra w Sztokholmie, kolorową stację w Lizbonie czy pomarańczowy tunel w Monachium.

A jak na tym tle prezentuje się Polska? W Warszawie warto wyróżnić jedną stację – Plac Wilsona. Otwarto ją w 2005 roku. Zaprojektował ją Andrzej Chołdzyński. Trzy lata później warszawiacy okrzyknęli ją ulubioną stacją i tak było przez kilka lat. Została również wyróżniona na konferencji Metrorail 2008, jako najładniejsza stacja wybudowana na początku XXI wieku. Stacja Wilsona urządzona jest w srebrze i szarości. Najbardziej charakterystycznym elementem wystroju jest podświetlona kopuła w kształcie elipsy, która zmienia kolory w różnych porach dnia.

Najoryginalniejsze stacje metra na świecie

Stacja Toledo, Włochy

Najoryginalniejsze stacje metra na świecie: Stacja Toledo, Włochy

Stacja Kievskaya, Moskwa, Rosja

Stacja Kievskaya, Moskwa

Stacja Park Pobiedy, Moskwa, Rosja

Park Pobiedy, Moskwa, Rosja

Stacja Mayakovskaya, Moskwa, Rosja

Stacja Mayakovskaya, Moskwa, Rosja

Stacja Solna Centrum, Sztokholm, Szwecja

Stacja Solna Centrum, Sztokholm, Szwecja

Stacja Avtovo, St. Petersburg, Rosja

Stacja Avtovo, St. Petersburg, Rosja

Stacja Bulwar Formosa, Kaohsiung, Tajwan

Stacja Bulwar Formosa, Kaohsiung, Tajwan

Stacja Uniwersytet – Neapol, Włochy

Stacja Uniwersytet - Neapol, Włochy

Stacja U-bahn, Monachium, Niemcy

Stacja U-bahn, Monachium, Niemcy

Stacja U-bahn Monachium

Tunel widokowy Bund, Szanghaj, Chiny

Tunel widokowy Bund, Szanghaj, Chiny

Tunel widokowy Bund, Szanghaj

Stacja Olaias, Lizbona, Portugalia

Stacja Olaias, Lizbona, Portugalia

Stacja T-Centralen, Sztokholm, Szwecja

Stacja T-Centralen, Sztokholm, Szwecja

Stacja Plac Wilsona, Warszawa, Polska

Stacja Plac Wilsona, Warszawa, Polska

Źródło: CNN Travel

  • Nil

    Bajeczne widoki, aż się marzy żeby wszystkie zobaczyć na żywo.