Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Najoryginalniejsze mieszkania na świecie

Najoryginalniejsze mieszkania na świecie

Ivon

W starej stajni, kościele, stodole, czy wieży ciśnień. Okazuje się, że mieszkać można wszędzie. Dla wielu osób mieszkanie w luksusowym apartamentowcu, własnym domku, czy kamienicy, to już za mało. Sięgają po nietypowe rozwiązania adaptując zabytkowe fabryki, kościoły, stajnie i stodoły. Zobaczcie nasz ranking najoryginalniejszych mieszkań na świecie. Nie zabrakło w nim przykładów z Polski, choć tak odważne projekty nadal częściej realizowane są za granicą.

Apartament w kościele w Utrecht

Apartament w kościele w Utrecht

Architekci ze studia projektowego Architecten Zecc w zabytkowym katolickim kościele urządzili luksusowy apartament. Architekci nie zdecydowali się na podział pomieszczeń wewnątrz budynku. Pozostawili otwartą przestrzeń, a wszystkie ściany, podłogi i sufit pokryli bielą. Witrażowe okna zadziałały jak projektor. W dachu wybito dodatkowe okna, żeby doświetlić wnętrze. Z kolei w oknach na elewacji budynku zamontowano dodatkowe witraże nawiązujące do twórczości Pieta Mondriana. To abstrakcyjna wersja kościelnego witraża. Zachowano antresolę z organami. Nieco wydłużono jednak jej kształt, który jest jedynym podziałem przestrzeni wydzielającym odpowiednie strefy: wypoczynkową, kuchenną, jadalną.

Apartament w kościele Utrecht

Architekci zdecydowali się na wybór bardzo nowoczesnych mebli. Mają stanowić kontrast dla kościelnego wnętrza. Stół w jadalni wykonany jest z ław kościelnych. Odmienny charakter króluje tylko w sypialni i łazience. Architekci postawili na ciemne i bardzo minimalistyczne wnętrza.

Mieszkanie w wieży ciśnień w Londynie

Mieszkanie w wieży ciśnień w Londynie

Para architektów: Leigh Osborne i Graham Voce kupili wieżę ciśnień w centrum Londynu i postanowili urządzić tam mieszkanie. Wieża pochodzi z XIX wieku i była zachowana w bardzo dobrym stanie. Właściciele postanowili zaadaptować ją na apartament mieszkalny. W środku, na dziewięciu piętrach, oprócz czterech sypialni znalazła się siłownia, przestronny salon, a także taras widokowy z którego można podziwiać panoramę Londynu.

Mieszkanie w wieży ciśnień Londyn

Architekci zdecydowali się na szklaną dobudowę, by powiększyć salon. Mieszkanie urządzono w bardzo nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Wieża szybko stała się ikoną architektury mieszkalnej. Poświęcono jej nawet jeden odcinek słynnego programu „Grand design”, który przedstawia wielkie projekty.

Bolko loft w Bytomiu

Bolko loft w Bytomiu

W 2003 roku architekt Przemo Łukasik, jeden z założycieli pracowni architektonicznej Medusa Group, kupił i przerobił na mieszkanie starą lampiarnię kopalni w Bytomiu. Obiekt znajduje się na terenie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały”. Bolko Loft stał się jednym z najbardziej awangardowych przykładów architektury mieszkaniowej w Polsce, a także atrakcją turystyczną Bytomia. Za tą realizację Łukasik był nominowany do wielu europejskich nagród architektonicznych m.in. najważniejszej im. Miesa van der Rohe. Nadal mieszka w nim architekt wraz z żoną i dziećmi.

Bolko loft

Budynek lampiarni usytuowany jest osiem metrów nad ziemią na metalowych słupach. Loft zajmuje powierzchnię 200 mkw. Wnętrza urządzone są w stylu industrialnym z wielkim poszanowaniem historii obiektu. Architekt odsłonił betonowe słupy, pozostawił betonową posadzkę. Mieszkanie, choć wyposażone w wiele wygód, nie straciło industrialnego klimatu.

Dom w stajni w Breukelen

Dom w stajni w Breukelen

Na tej liście pojawił się jeszcze jeden projekt biura Architecten Zecc. Tym razem architekci zaadoptowali na mieszkanie zabytkową stajnię z wozownią. Choć budynki pochodzą z 1760 roku, w ich wnętrzach powstał niezwykle komfortowy i nowoczesny apartament.

Dom w stajni Breukelen

Jedyną ingerencją w bryłę budynku było rozebranie dobudówek z późniejszego okresu, w których znajdowały się tzw. składziki. Dzięki temu budynek odzyskał dawny kształt. Architekci podkreślili zabytkowy charakter obiektu przez pozostawienie we wnętrzach odkrytych żeliwnych kolumn z końskimi głowami, które stały się ozdobą salonu. Stajnia znajduje się w Breukelen.

Apartament w baszcie klasztornej w Krakowie

Angel Wawel w Krakowie

Gdzie znajduje się najdroższy apartament w Polsce? W krakowskiej inwestycji Angel Wawel. Zabytkową basztę, przy XVI wiecznym klasztorze przekształcono w 700 metrowy penthouse w centrum miasta. To jedna z najbardziej luksusowych propozycji na polskim rynku nieruchomości. Z okien apartamentu widać m.in. wzgórze wawelskie z zamkiem królewskim. To bezcenny zabytek o najwyższej wartości historycznej i architektonicznej. Sklepienie pokrywają freski autorstwa znanego młodopolskiego artysty, Jana Bukowskiego, który jest też twórcą polichromii w kościele Mariackim.

Dom na dworcu w Gstaad

dom-na-dworcu-gstaad

Antonie Bertherat-Kioes postanowiła urządzić swój dom w dawnej stacji generatorowej na dworcu w Gstaad w Szwajcarii. Stację wybudowano w 1904 roku, przy okazji rozwoju linii kolejowej Montreux-Berner-Oberland. Antonie wykorzystała przestrzeń aż 700 metrów kwadratowych. Zachowała jednak wiele zabytkowych elementów wyposażenia wnętrz m.in. transformatory czy kominek. Wnętrze ociepliła przez naturalne drewno i tkaniny.

Dom w stodole w Reckingen-Gluringen

Dom w stodole w Reckingen-Gluringen

Właściciel zabytkowej, ponad stuletniej stodoły w szwajcarskiej dolinie postanowił wykorzystać ją jako elewację. W środku wybudował nowy dom. Za adaptację stuletniej drewnianej stodoły na przytulny dom byli odpowiedzialni architekci z pracowni Camponovo Baumgartner Architekten.

Dom w stodole Reckingen-Gluringen

Stodoła wpisana jest do rejestru zabytków i znajduje się pod ochroną konserwatora, dlatego właściciel nie mógł jej wyburzyć ani drastycznie przebudować. Architekci wpadli na pomysł, by nie ingerując w fasadę budynku, postawić w środku nowy dom w nowoczesnej technologii. We wnętrzach panuje minimalizm przełamany ciepłym modrzewiowym drewnem.

Foto: www.zecc.nl/www.mymodernmet.com/Medusa Group/ materiały Angel Wawel/ Francesca Giovanelli/ Camponovo Baumgartner Architekten