Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Najładniejsza Elewacja 2015. Poznaj zwycięski budynek

Najładniejsza Elewacja 2015. Poznaj zwycięski budynek

Ivon

Pierwszą nagrodę otrzymała zabytkowa kamienica przy ul. Lendziona na Wrzeszczu. Tak zdecydowało jury w konkursie na Najładniejszą Elewację 2015, który organizuje miasto Gdańsk.

Kryteria są jasne. Do konkursu Najładniejsza Elewacja można zgłosić obiekty wybudowane przed 1990 rokiem, które wyremontowano w zeszłym roku. Brany jest pod uwagę tylko remont frontowej elewacji.

– Nasz konkurs, realizowany już od 2009 roku, jest wyrazem uznania i podziękowania mieszkańcom, za zaangażowanie, dzięki któremu pięknieją i zyskują na wartości nie tylko ich nieruchomości, ale estetyka całego miasta – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W tym roku w konkursie walczyło aż 25 budynków. Wiele z nich to zabytkowe obiekty, które zachowały bogato zdobioną i dekoracyjną elewację. Na co zwracali uwagę członkowie jury?

– Głównym elementem oceny była estetyka wykonanych elewacji. I jak co roku, wybór tej najładniejszej, nie był oczywisty i prosty. Poziom był bardzo wyrównany i każda ze zrealizowanych elewacji bez wątpienia pozytywnie wpływa na jakość przestrzeni naszego miasta – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Za najładniejszą uznano elewację kamienicy na Wrzeszczu przy ul. Lendziona 7. Na drugim miejscu jest elewacja zabytkowej kamienicy przy ul. Matki Polki 7 z drewnianymi ażurowymi balustradami balkonów. Podium zamyka kamienica w Brzeźnie przy ul. Korzeniowskiego 1. Oprócz wyróżnień wspólnoty mieszkaniowe otrzymały pieniądze na dalszą renowację i konserwację.

– Miasto dokłada starań, by nowe estetyczne elewacje zyskiwały też budynki wspólnot mieszkaniowych, w których gmina ma udziały. I tak, w latach 2009 – 2015 w Gdańsku wykonano około 950 remontów elewacji, w tym termomodernizacji, takich budynków – informuje Piotr Grzelak. – Ponadto z roku na rok przybywa również udekorowanych przez artystów elewacji kamienic na terenie Głównego Miasta – jest ich już 79.

Na elewacjach kamienic pojawia się ceramika, ornamenty przestrzenne, sgraffito oraz malarstwo. Najnowsze prace pojawiły się na kamienicach przy ul. Ogranej, Szerokiej i Warzywniczej.

Zdjęcia: materiały konkursowe/Gdansk.pl/Grzegorz Mehring