Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Szukają kandydatów do nagrody Europa Nostra 2017

Szukają kandydatów do nagrody Europa Nostra 2017

Ivon

Do 1 października można jeszcze zgłaszać kandydatury do nagrody Europa Nostra Awards 2017, uznawanej za Nobla w dziedzinie muzealnictwa i ochrony dziedzictwa kulturowego. Laureatów nagrody Grand Prix, którzy otrzymają 10 tys. euro, poznamy w czerwcu przyszłego roku na gali, która odbędzie się w najstarszym fińskim mieście Turku.

Nagroda Unii Europejskiej i Europa Nostra, federacji 250 stowarzyszeń, które propagują ochronę dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu, przyznawana jest od 2002 roku w czterech kategoriach: ochrona dziedzictwa kulturowego, badania naukowe, aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego oraz edukacja, szkolenia i kampanie informacyjne. Co roku na wyróżnienie może liczyć 30 zgłoszeń z całej Europy, z których 7 otrzymuje nagrodę główną i 10 tys. euro, jedno zgłoszenie zostaje wybrane do Nagrody Publiczności w głosowaniu online.

Wyróżnienia przyznawane są architektom, rzemieślnikom, ekspertom ds. dziedzictwa kulturowego, wolontariuszom, szkołom, społecznościom lokalnym, właścicielom obiektów dziedzictwa kulturowego oraz mediom.

Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej ceremonii, co roku w innym kraju. W 2015 roku uroczystość miała miejsce w Ratuszu, w Oslo, w roku 2016 gospodarzem była stolica Hiszpanii.

Europa Nostra Awards 2017 odbędzie się w historycznej stolicy Finlandii – Turku.

Polskie kandydatury wielokrotnie były nagradzane tą prestiżową nagrodą. W 2013 roku, w kategorii badań naukowych, nagrodę otrzymał dr hab. Bartosz M. Walczak z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej za swoją rozprawę habilitacyjną pt. „Zespoły fabryczno-mieszkalne w europejskim przemyśle włókienniczym w latach 1771-1914″, w 2011 r. w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego, wyróżniony został zabytkowy spichlerz w Gdańsku „Błękitny Baranek”.

zabytkowy spichlerz w Gdańsku „Błękitny Baranek"

Natomiast w kategorii aktywnej działalności na rzecz dziedzictwa kulturowego Grand Prix zdobył Szymon Modrzejewski ze Stowarzyszenia Magurycz, zajmujący się odnową cmentarzy w Bieszczadach i Beskidach. W 2006 roku wyróżnienie otrzymało Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Europa Nostra Awards - zdobył Szymon Modrzejewski ze Stowarzyszenia Magurycz

Zobacz film promujący Europa Nostra Awards 2017:

Źródło: europanostra.org/heritage-awards, Stowarzyszenie Magurycz, wikipedia.org