Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje przy Rakowieckiej

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje przy Rakowieckiej

Ivon

Słynny areszt na Rakowieckiej w Warszawie będzie za niespełna trzy lata siedzibą Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Właśnie rozpoczęły się prace badaczy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy szukają miejsc pochówków osób straconych i zamordowanych tu w latach 1945-1956.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostanie utworzone na terenie Aresztu Śledczego, gdzie między 1945 a 1956 rokiem zginęli między innymi: generał Armii Krajowej August Emil Fieldorf pseudonim „Nil”; Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” – kawaler dwóch orderów Virtuti Militari; Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki” i Adam Lazarowicz ps. „Klamra”; Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”; Łukasz Ciepliński ps. „Pług” prezes IV Komendy WiN oraz rotmistrz Witold Pilecki. Do 1989 roku w więzieniu przetrzymywano i torturowano wielu więźniów politycznych. Szacuje się, że w okresie stalinowskim wykonano tu 2800 wyroków śmierci, ile osób zostało zamęczonych i zmarło w celach, do tej pory nie udało się historykom ustalić.

– Te mury były murami przeklętymi, były świadkami hańby, zła, bestialstwa i mordu. Ale dziś przychodzi nam zmieniać ich charakter i oblicze. Poświęcamy to miejsce najodważniejszym z odważnych: Żołnierzom Wyklętym, ale też wszystkim Polakom, którzy w kolejnych dekadach walki o wolną i niepodległą Polskę spotykali się w tych murach z opresją ze strony komunistycznego aparatu – mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który w lutym 2016 roku podjął decyzję o budowie Muzeum. Oficjalne otwarcie placówki ma nastąpić 1 marca 2019 r.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz jego wystawę stałą.

Dyrektor placówki, Jacek Pawłowicz, apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z Wyklętymi. Na razie w kompleksie przy Rakowieckiej trwają prace poszukiwawcze, którymi kieruje archeolog Jan Jagiełło pod nadzorem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Jak wynika z relacji emerytowanych funkcjonariuszy w poprzednich latach, podczas robót budowlanych, odnajdowano tu ludzkie szczątki. Archeolodzy natknęli się już na nieznane wcześniej historykom konstrukcje murowane w kompleksie dawnej kotłowni.

Więzienie przy Rakowieckiej wybudowały władze rosyjskie w latach 1902-1904. Projekt Henryka Juliana Gaya zakładał, że budynek pomieści 800 więźniów. Na terenie rozległego kompleksu zaprojektował pawilony z celami, karcer, trzy kaplice: katolicką, prawosławną i dla wyznawców judaizmu, szpital, budynek mieszkalny dla personelu, zaplecze kuchenne i warsztaty. W 1928 funkcjonowała tu też szkoła, sala gimnastyczna, biblioteka oraz ogrodnictwo.

Zdjęcia i wizualizacje: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL/materiały prasowe