Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zniknie z PKiN?

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zniknie z PKiN?

Ivon

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, które zgromadziło najcenniejsze polskie wynalazki grozi likwidacja. Minister nauki odmówił w czerwcu przyznania dotacji, więc placówka, będzie musiała wyprowadzić się z Pałacu Kultury i Nauki. Co stanie się z zabytkowymi eksponatami? Nie martwi to ani ministra nauki ani kultury, bo, jak tłumaczą właścicielem placówki jest organizacja społeczna, a nie skarb państwa.

Spieszmy się. Jeszcze tylko do 30 września w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie od 50 lat znajduje się siedziba Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, można zobaczyć m.in.: maszynę szyfrującą Enigma, „Machinę rachunkową” konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela, pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową zbudowaną przez wybitnego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego, kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki „Sokół”, pralki „Frania”, odbiorniki radiowe, instrumenty geodezyjne, kolekcja przyrządów techniki biurowej i mechanizmów grających. Co roku muzeum, którego korzenie sięgają 1929 roku odwiedza ponad 200 tys. osób.

Kilka tygodni temu zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział umowę najmu Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, bo dług czynszowy sięgnął ponad 730 tys. złotych.

Władze muzeum tłumaczą, że zaległości powstały, bo w ubiegłym roku ministerstwo nauki przesunęło termin składania wniosków o dotacje, a one co roku były głównym źródłem utrzymania placówki. W tym roku wystąpiono o pomoc w wysokości ok. 5 mln zł. Kilka dni temu okazało się jednak, że rządowej dotacji nie będzie w ogóle.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT Warszawa

W tym roku wniosek NOT-u nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia w ramach DUN (działalność upowszechniająca naukę). Muzeum Techniki i Przemysłu NOT nie jest pod względem prawnym muzeum państwowym, a placówką, której właścicielem jest organizacja pozarządowa. Zbiory są zatem prywatną kolekcją stowarzyszenia, a to uniemożliwia uzyskanie stałego finasowania z budżetu państwa.” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT - Enigma

Na likwidację muzeum nie chcą pozwolić jego pracownicy, a Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej zainicjowało kampanię społeczną „Ratujemy Muzeum Techniki”.

Kamil Wójcik, prezes stowarzyszenia apeluje:

– Zwracamy się z apelem do wszystkich Polaków, którzy chcą być dumni z naszych osiągnięć przyłączcie się do kampanii i wypełnijcie deklarację poparcia. Polska jest krajem, z którego z powodzeniem możemy być dumni i utrzymajmy to, co daje początek nowym pokoleniom polskich inżynierów i techników. Tylko w ten sposób Polska może być maksymalnie niezależnym i suwerennym krajem.

Kampanię można wesprzeć na stronie http://swtp.pl/nasze-inicjatywy/ratujemy-muzeum-techniki, gdzie znajduje się deklaracja poparcia.

Zdjęcia: www.wikipedia.org

  • Kati

    Muzeum muzeów. Warto zobaczyć, jak funkcjonowały muzea w PRL-u, bo to coraz rzadszy widok. MT jest przykładem, jak można fatalnie eksponować unikalne eksponaty.