Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Muzeum Środowiska w olimpijskim welodromie w Montrealu

Muzeum Środowiska w olimpijskim welodromie w Montrealu

Joan

Co można urządzić w welodromie? Dawny tor kolarski, zbudowany z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu, okazał się idealnym miejscem na Muzeum Środowiska. We wrześniu rozpocznie się modernizacja obiektu, w którym mieści się symulacja różnych stref klimatycznych.

Architekci z pracowni KANVA oraz NEUF architect(e)s przygotowali projekt modernizacji dawnego welodromu, który wybudowano na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku. Już w latach 90. zaadoptowano tor kolarski na Biodom, w którym symulowane są warunki różnych stref klimatycznych. Teraz władze Montrealu zdecydowały się przeznaczyć 45 mln dolarów na modernizację obiektu i przystosowanie do potrzeb Biodomu oraz Insektarium. Modernizacja rozpocznie się we wrześniu i potrwa ponad rok. W tym czasie muzeum będzie nieczynne. Biodom oraz Insektarium mają być gotowe w grudniu 2017 roku.

Projekt modernizacji Muzeum Środowiska w Montrealu

Welodrom wybudowano w 1976 roku na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu. Obiekt mieści się w dawnym Parku Olimpijskim. Jego charakterystycznym elementem jest pochylona kopuła.

Już w latach 90. zdecydowano o zmianie funkcji budynku . Powstało w nim Muzeum Środowiska.

W kompleksie urządzono cztery strefy klimatyczne, które stanowią prezentację ekosystemów Ameryki Południowej i Północnej: las tropikalny, las klonowy, rejon subpolarny, zatokę św. Wawrzyńca oraz Wybrzeże Labradoru. W pawilonach mieszka 4,5 tys. zwierząt i roślin różnych gatunków. Oprócz Insektarium i Biodomu na terenie kompleksu znajduje się ogród botaniczny i planetarium. To jeden z najciekawszych przykładów aranżacji i adaptacji olimpijskich obiektów sportowych. Problem z rewitalizacją tego typu obiektów mają wszystkie kraje, w których organizowane były letnie lub zimowe igrzyska olimpijskie. Po zakończeniu olimpiady parki i wioski olimpijskie popadają w ruinę przez brak pomysłu i funduszy na adaptację.

Muzeum Środowiska Montreal

Biodom w dawnym welodromie cieszy się ogromną popularnością. Rocznie kompleks odwiedza ponad 1,7 mln turystów. Muzeum od lat wymagało jednak remontu. Dwa lata temu ogłoszono konkurs architektoniczny na przygotowanie koncepcji modernizacji. Wygrał projekt KANVA oraz NEUF architect(e)s. Architekci chcą wprowadzić do środka antresolę i oddzielić strefy konstrukcją przypominającą wstęgę. Ich projekt nie wymaga przebudowy ani ingerencji w strukturę budynku. Rozbudowana zostanie głównie sekcja subpolarna. Ta inwestycja pochłonie bagatela 22 mln dolarów. Tyle samo ma zostać przeznaczone na remont Insektarium, gdzie największą atrakcją będzie motylarnia.

– Rewitalizacja dotyczy nie tylko samych budynków, ale także relacji człowieka z naturą. Nasza koncepcja proponuje zupełnie nowy sposób doświadczania ekosystemów obu Ameryk – tłumaczą architekci z pracowni KANVA.

Projekt został już nominowany do nagrody w konkursie Światowego Festiwalu Architektury 2016. Doceniono go w kategorii Projekty Przyszłości – Kultura. Otwarcie Biodomu planowane jest na 375 urodziny Montrealu, w grudniu 2017 roku.

Zdjęcia: KANVA